Kuvan koon muuttaminen - GIMP

Susanna

Huhuu, onko paikalla jotain GIMP-gurua? Neitonen tarvitsee apuasi pikaisesti. Eli tarkoitus on koota yhteen 10*13 -kokoiseen pohjaan (kymppikuva) useita eri digikuvista saksittuja paloja. Haluaisin muuttaa näiden eri palojen kokoa siinä lopullisessa pohjassa, miten se onnistuu? Skaalaa kuvaa -toiminnolla mokoma muuttaa koko pohjan kokoa, mikä ei ole tarkoitus. Miten pystyn valitsemaan vain tietyn osan kuvasta (pohjasta), ja muuttamaan sen kokoa? Vaikka heti siinä vaiheessa, kun kuva on vielä aktiivinen ja vasta liitetty.

Mutkan kautta tämä onnistuu, jos teen toisen dokumentin pelkästään muokkausta varten, ja siitä sitten kopsaan vain valmiiksi oikean kokoiseksi muokatut osat, mutta se on hankalaa, eikä lopullista kokoa välttämättä osaa arvioida toisessa pohjassa työskennellessä. Pakko tähän on joku näppärämpikin systeemi olla, auttakaahan tyhmää!

Ja mitä tämä kankaan koon muuttaminen tekee? Onko siis kuva se koko määrittelemäni pohja, eikä ainoastaan yksi sillä oleva objekti? Mikä silloin on kangas? Ja mitä tason koon muuttaminen tekee, leikkaa tasoa jostain reunasta vai skaalaa sitä?

Tasot, kuvat, kankaat, skaalaus, leikkaaminen ja koon muutokset - terminologia pahan kerran hukassa... Apuaa!

3

1102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fox

      Gimp on uusi tuttavuus,mutta treenasin juuri vähän.
      Se kangas, josta kysyit on se pohja(paperi), johon asettelet kuvasi. Tee siitä sopivan kokoinen eli 100x150 mm. Sitten mä tein näin:
      Avasin uuden kuvan (aukesi uusi kuvaikkuna), muutin sen kokoa millimetrejä yksikköinä käyttäen ja kun olin tyytyväinen varmuuden vuoksi valitsin: Select --> select all --> Ctrl C(kopioi) valitsin sen tyhjän pohjan sisältävän ikkunan ja Ctrl V (liitä).
      Kuvassa näkyvissä katkoviivareunat(on siis valittuna), valitsin työkaluista Scale the layer Selection (myös Shift T), kulmasta kiinni ja muutin koon sopivaksi (Työkalun ikkunassa pitää vahvistaa muutettu koko). Seuraavaksi valitsin Move Layers& selections (M) ja kuvasta kiinni hiirellä ja oikean kohtaan siirto.
      Toista samaa ja sulla on palaset kohdallaan.
      Jos jossain kohtaa näyttää menevän pieleen peruuta painamalla Ctrl z (myös edit valikosta undo)
      Kuulosti kuin sulla olis suomenkielinen versio - enpä tiedä noiden valikoiden nimiä. Näköjään kuvat myös jumittuu paikoilleen jos erehtyy ankkuroimaan ne pohjaan... pitänee opiskella vähän lisää. Tuohon ehkä tehoais joka kuvalle oman tason luominen, enpäs tiedä. Opiskelua vaatii lisää.

    • GIMP

      ... tekisin näin.

      - Luo uusi kuva 100x130 (millimetreinä). [Jos haluat tulostusversion paremmalla kuin näyttötarkkuudella (72 pikseliä/tuuma), klikkaa Kehittyneet asetukset ja laita x- ja y-tarkkuudeksi vaikka 150. Näytöllä kuva näyttää nyt suuremmalta.]

      - Luo jokaiselle liitettävälle kuvalle oma taso. (Taso -> Uusi taso... tai Ikkunat -> Tasot... [=Ctrl L] vasemmasta alanurkasta Uusi taso...) Tason täyttötapa Läpinäkyvyys.

      - Kopioi liitettävä kuva tai kuvan osa [Ctrl C]. Varmista Tasot-ikkunasta että haluttu taso on aktiivinen ja liitä kuva Muokkaa -> Liitä [=Ctrl V]. Siirto-työkalulla siirrä kuva haluttuun paikkaan ja Tasot-ikkunasta paina ankkuria Ankkuroi kelluva taso.

      - Muuta kuvan kokoa Tasot -> Skaalaa tasoa. Tämän voi tehdä myös ennen kalluvan valinnan ankkurointia.

      - Tee sama jokaiselle liitettävälle kuvalle. Eri kokoisiksi skaatatut tasot saat helposti kuvan kokoisiksi Taso -> Taso kuvan kokoiseksi.

      - Jos haluat muokata tekelettäsi myöhemmin, tallenna koko juttu Gimpin omaan .xcf tallennusmuottoon niin tasot säilyvät tasoina. Jos tallennat normaaliin .jpg muotoon, tasot yhdistetään, etkä voi sen jälkeen muokata yksittäisi kuvan osia.

    • Susa

      Kiitos vastauksista, homma valmis! Itsekin löysin sen skaalaustyökalun aika pian, mutta tuo taso/kangas/kuva -juttu oli ongelma. Kiitos kunnollisista vastauksista, olette ihan guruja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      317
      8133
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      99
      6379
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3683
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      72
      2529
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2450
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      45
      2263
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2176
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2024
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      89
      1927
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1585
    Aihe