Kelpaako ylivelkainen, ulosotossa oleva henkilö edunvalvojaksi iäkkäälle vanhemmalleen mikäli tämä sairastuu siten ettei pysty hoitamaan asioitaan?
Toinen kysymys: Kelpaako ylivelkainen henkilö (keskimmäisen sukupolven edustaja) toimimaan mahdollisen (vanhimpaan sukupolveen kuuluneen) henkilön kuolemantapauksen jälkeisissä perunkirjoitus- ym. toimissa. Perinnöstä keskimmäinen sukupolvi tietenkin luopuu kolmannen eli nuorimman sukupolven hyväksi.
Toinen kysymys: Kelpaako ylivelkainen henkilö (keskimmäisen sukupolven edustaja) toimimaan mahdollisen (vanhimpaan sukupolveen kuuluneen) henkilön kuolemantapauksen jälkeisissä perunkirjoitus- ym. toimissa. Perinnöstä keskimmäinen sukupolvi tietenkin luopuu kolmannen eli nuorimman sukupolven hyväksi.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lain nojalla varattoman henkilön määräämiselle edunvalvojaksi ei pitäisi olla estettä. Lain mukaan "Edunvalvojaksi voidaan määrätä tehtävään sopiva henkilö, joka antaa tähän suostumuksensa". Toinen kysymys on se, kykeneekö ylivelkainen henkilö ottamaan vastuun toisen henkilön asioista ja varoista ja hoitamaan niitä sillä huolellisuudella kuin laki ja järki edellyttää.
Ylivelkaisia on kaikissa tuloluokissa. Onko siis niin, että jos ylivelkaisen henkilön nettotulot ulosmittauksen jälkeen ylittävät keskimääräisen suomalaisen (velattoman henkilön) nettoansiot, niin ylivelkainenkin kelpaa? "Varaton" -merkintää ei myöskään ole, sillä on kuukausipalkka. Velat yli 10 vuotta vanhoja.
Muuten, tietääkö kukaan mihin kaikkiin juttuihin ylivelkainen EI kelpaa, vaikka olisi hyvätuloinen? Olisin kiitollinen luettelosta, jos jostain sellainen löytyy.
Onko mitään estettä, etteikö hyvätuloinen ylivelkainen,(joka luopuu perinnöstään lastensa hyväksi,) voisi olla vanhempansa edunvalvoja siinä vaiheessa kun vanhin sukupolvi ei enää pysty hoitamaan itse asioitaan.
Täsmennän että keskimmäisen sukupolven edustaja EI ole konkurssissa EIKÄ varattomaksi todettu EIKÄ velkajärjestelyssä, vaan ainoastaan ulosotossa.
Eikö hän ole silloin rinnastettavissa ihan tavalliseen velkaiseen, vaikka ulosottovelkaa olisi paljonkin? Velat alunperin antaneisiin pankkeihinkaan ei juuri enää ole suhteita, vaan ulosottomiehen kautta ulkomaisiin perintäyhtiöihin. Joku pankki tosin saattaa vielä olla velkojien joukossa, siis myöskin ulosottomiehen kautta. Velkojina ei ole yksityishenkilöitä. Siis ei riippuvuussuhteita mihinkään suuntaan.
Haluaisin perehtyä tarkemmin edunvalvojaa koskeviin lakeihin ja ennakkotapauksiin. Ne varmaan löytyvät netistä, mutta mistä kohtaa? Onko asiassa hiljan tullut uusia säännöksiä? Miltä vuodelta olevat laki ja asetus ovat voimassa?
osoitteeseen http://www.finlex.fi, ja sieltä ajantasainen lainsäädäntö, tee haku sanalla holhoustoimi. Putkahtaa holhoustoimilaki, joka edunvalvontaa säätelee. Holhoustoimilaki on tullut voimaan v. 1999, jotain pientä viilausta ollut sen jälkeen, mutta finlexin ajantasasta löytyy tällä hetkellä voimassa oleva kokonaisuus.
löytyy samaisesta Finlexistä, oikeuskäytäntö => korkein oikeus => ennakkopäätökset, voit kokeilla hakua esim. sanalla edunvalvoja tms.