Elikkä, olen muuttamassa tänä viikonloppuna parin kilometrin päähän ja minulla on satalitrainen akvaario. Miten saisin akvaarion ja kalat siirrettyä helpoiten? Akvaario pitää varmaan tyhjentää, koska sitä tuskin muuten jaksaa kantaa? Mutta mihinkäs kalat siksi aikaa? Ja sitten kun taas täyttää akvaarion niin eihän niitä kaloja saa sinne heti laittaa... Neuvoja kaipailisin!
Akvaario ja muuttaminen
9
919
Vastaukset
- Vaari-o
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=624&posting=22000000010988371
kantsii lueskella ja haeskella hakumoottorilla juttujen aiheita, saat varmasti vastausta jo silläkin keinolla.- fishu
suoraan kirjoitti:
kiitoksia, en oikein tiennyt millä hakusanalla etsiä :)
- vaikeita.
Tee näin jos haluat päästä kaikkein helpoimmalla. Valaisin pois,päälilasit pois,töpselit altaaseen.
Sen jälkeen vedestä noin puolet pois.Ja altaassa olevat isoimmat kokkareet kivet.ym.pois.Ei muita.Kaikki loput,rojut altaan pohjalle makaamaan(lämmppäri jää imukupin varaan)Sitten jätesäkistä teipataan kansi päälle.
Sitten vaan kaksiäijää kiinni ja menoksi.Tärkeää:pitää kantaa jalustoineen päivineen.Muutto kohteen toisessa päässä sama toisinpäin.
tämä oli helppo ja nopea tapa.Saman asian voi tehdä kuinka vaikeaksi ja työlääksi tahansa mutta tämä on hyvä.- patu
Minnes ne kalat?
Miks pitää kantaa jalustoineen päivineen? - parilla miehellä
kahdessa kilometrissä kantamista. Kalat saavat kyllä melkoista stressiä.
Tosin ohjeet tällä palstalla ovat valitettavan usein silkkaa puppua muutoinkin. - Vaari-o
parilla miehellä kirjoitti:
kahdessa kilometrissä kantamista. Kalat saavat kyllä melkoista stressiä.
Tosin ohjeet tällä palstalla ovat valitettavan usein silkkaa puppua muutoinkin.Mutta pakko porskuttaa vaan eteenpäin, tää on mun mielestä kuitenkin suomen kolmanneksi "paras" akva palsta, ellei jopa toiseksi. :)
- koirakala
joka ei ainakaan olisi sopinut minun muuttooni, sillä oma akvaarioni on yli 300 litranen ja aika korkea, joten sen paino oli jo kahdelle kantajalle aivan tarpeeksi tyhjänäkin. Ei olisi missään nimess äonnistunut alustan kanssa.
- Huhhhuh.
On vanha ketju, mutta pakko korjata tässä oleva vaarallinen virhe. AKVAARIOTA EI KOSKAAN SAA EDES HIEVAUTTAA NIIN ETTÄ SIELLÄ ON PAINOA SISÄLLÄ. Lasit ei kestä semmosta rasitusta vaan saattavat paukahtaa. Toki noinkin saa tehdä jos haluaa vesivahingon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2805411- 704996
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234375Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484116- 513830
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363707- 413428
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo873097Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv672958Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu232698