tossa yhtenä kertana rantakäräjät keskusteli löpötankin faunasta vai flooraako sen on.
Mikähän mahtaa olla "totuus" löpöön pesiytyvästä kasvustosta, mistä saa tartunnan, millä se lähtee ..
Mikähän mahtaa olla "totuus" löpöön pesiytyvästä kasvustosta, mistä saa tartunnan, millä se lähtee ..
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei ne pöpöt nyt ihan vaan LöPö:ön pesi.
Mikäli LöPö tankissa on pitkään vettä pohjalla, saattaa tuohon veteen kertyneeseen biomassaan syntyä elämää. Biomassa on yleensä kuolleita itikoita, itiöitä ja siitepöly jne, jota pääsee tankkiin ylensä huohotinputken kautta.
Tuo "elämä" siinä vesitilkassa muodostaa limaa joka sitten polttoainejärjestelmään joutuessaan tukki paikkoja. Toivottavasti karkeasuotimeen ensimmäisenä että vauriot pysyvät pieninä.
Ongelman välttämiseksi pitää poistaa vesi tankista.
Tätä ilmiötä esiintyy yleensä sellaisissa purjeveneissä ja uppoamarunkoisissa moottoriveneissä joidenka polttoaineen kulutus on erittäin pieni ja tankin sisällön vaihtuvuus on alhainen.
Löpön ja veden rajapintaan muodostuu bakteerikasvusto, joka käytää hiilivetyjä ravinnokseen. Mössö näyttää sammakonkudulta ja tukkii liikkeelle lähtiessään filttereitä.
Uudessa paatissani on pikkudieseli ja olen ensimmäistä kertaa venepuolella dieselin kanssa tekemisissä. Kyselin aikaisemman omistajan syyshuoltokuvioista, hän kertoi tankanneensa säiliön aina syksyllä täyteen talven ajaksi. Minusta tuntuisi järkevämmältä laskea tankki tyhjäksi?. Dieselfiltterin vaihto tehdään kait myös keväällä? Mitä muuta dieselin kanssa saa ottaa huomioon syksyllä, makeavesihuuhtelut, glygolit (raakavesijäähdytteinen) öljynvaihto tehty..
timo