Kovasti puhutaan nykysin tuosta maalämmöstä...löytyiskö keneltäkään kokemuksia sen käytännöllisyydestä/edullisuudesta? Onko niin hyvä kuin kehutaan?
Maalämpöä vai ei?
Lämpöä koppiin
112080
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
maalämpö on kyllä hyvä ratkaisu .. siihen sisältyy lämpö ja viilennys. samaan hintaan.. mutta lopuksi aika kallis ratkaisu.. itse ainakin ottaisin ..
eikös kallista ole vain alkukustannukset?
Paljonko mahtaa säästää sähkölaskussa?
kolmasosan.
Sähkön hinta ei ole halpenemaan päin.
Tähän voisi joku viisaampi vastata mutta olen kuullut että maalämpöpumppuisen talon LVIS vakuutukset olisivat korkeammat. Tämä siksi että kompuran käyttöikä ei ole kovinkaan pitkä. Alkuinvestointi maalämmössä on kova mutta energia edullista, toisaalta jos joutuu kompuraa vaihelemaan niin kustannukset eivät pääty vain investointiin.
Tästä en siis ole varma joten jos jollakin on parempaa tietoa niin kertokoot.
150 m2 talossa säästät vuodessa max n.400-500 euroa maalämmöllä verrattuna suorasähköön.Aloitus kustannusero n.10000 euroa. Kannattavuutta voi miettiä karkeasti jakamalla kustannuseron vuotuisella säästöllä ja laskemalla siihen mahdolliset korot mukaan.
keskustelua
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000009&posting=22000000010962726
jos uudiskohde niin kannattaa harkita myös parempia eristyksiä; seiniin ja lattiaan yli 20cm, kattoon yli 40cm ja paremmat ikkunat.
ota maalämpöä,kyllähän sitä mainostetaan että mikset ottaisi maasta täysin ILMAISTA lämpöä,fakta vaan on se että se ilmainen lämpö tehdään sähköllä,olen kiinteästi seurannut työni puolesta asiaa ja sanon sen että moni pyytää tarkastuttamaan sähkömittarinsa kun ei tahdo päästä nauttimaan siitä ilmaisesta lämmöstä vaan jopa joutu suurentamaan pääsulakkeita ett ei 25 A sulake palais jatkuvasti..talvella ei sitä täysin ilmaista lämpöä riitä jolloin sitä eneten tarvitsisi vaan 6 kw-vastus tuottaa sitä ilmaista lämpöä...sanoisin siis että suora sähkölämmitys,varaava uuni ja vähän reilimmin yläpohjaeristettä niin saat kelpo energiaratkaisun
Ei sillä maalämmöllä kannata mitään linnunpönttöjä lämmittää vaan se pitää olla reilu omakotitalo jossa vähintään 1000m3 tilavuus.
Silloin maalämpö on edullisin lämmitysratkaisu ja ei tarvitse pihtailla lämmön kanssa.
Siis ei pikku mökkeihin maalämpöä.
Ei pala sulakkeet ei, paitsi jos mitoitus on väärin.
>Kovasti puhutaan nykysin tuosta maalämmöstä...löytyiskö keneltäkään kokemuksia sen käytännöllisyydestä/edullisuudesta? Onko niin hyvä kuin kehutaan?
Kannattaa katsoa sieltä lämmitys osastolta.
Mitä enemmän talo käyttää lämpöenergiaa, sen kannattavanpaa sitä on tuottaa edullisesti.
Eli jos on hyvin eristetty talo, täytyy neliöitä olla lähemmäs 200 ennen kuin energiaa kuluu niin paljon että kalleimmatkin lämmitysinvestoinnit alkaa maksamaan itseään takaisin.
Edullisimmat energianhinnat saadaan aikaan pelletillä ja maalämpöpumpulla.
Jos helppoutta haluaa eikä pellettivarastolle ole tilaa, maalämpö on ehkä paras ratkaisu.