korvien pystyyn nousemisesta

koska viimeistaan sakemannin korvat pitaisi nousta pystyyn... minulla on 4kk vanha eika ole vielakaan noussut.
6480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

oikein, taisi meillä toinen nuosta vasta 6kk aikoihin, tosin se sit jäikin "pehmeäksi", eli lerppuu välillä juostessa.

Äänestä

Onko ne edes käyneet pystyssä?
Oliko ennen hampaiden vaihtumista ylhäällä?
jos ovat olleet voit olla melkoisen varma, että ruokinnan ollessa kohillaan ne nousevat ennen kuudetta ikäkuukautta tai sitten kun kaikki hampaat ovat jo vaihtuneet.

Roikkuvatko korvat aivan juuresta vai ylempää tehden "vekkiä" siihen taitoskohtaan.

Ihan ensimmäiseksi konsultoisin asiasta kasvattajaa, jos pentu on vastuuntuntoiselta kasvattajalta hän "on mukana" myös pennun tässä vaiheessa ja osaa antaa pitävät ohjeet (jos niitä edes tarvitaan).

Mikäli se korvalehti on sellaista velttoa,ja korvalehti muutenkin iso antaisin päivittäin kivennäisainelisän noin viikon kuurina Hiven oskaa puoli tl/pvä juuri hampaiden vaihtumisen aikoihin varmistaakseni sen että niille korvillekin sitä kalkkia jää eikä kaikki mene pelkkiin uusiin hampaisiin.

Hiero niitä korvalehtiä kun pentu on rauhassa ja pidä niitä ylhäällä sieltä kärjestä parantaaksesi verenkiertoa sen vekin kohdalta.

Mikään ei estä tietenkään teippaamasta niitä korvia sieltä kärjistä leukoplast laastariteipillä toisiinsa joksikin aikaa, puhdista korvalehti hyvin esim. septidinillä ensin.
Teipin saa mukavasti pois kun siihen hieroo vaikka canofitetippoja ja kun teippi on imenyt sen rasvan itseensä niin ne lähtee kivasti pois.

Yleensä tuon ikäinen antaa kyllä niiden teippien olla aika kivasti.
Olen kuullut että emämaassa tällaiset löysäkorvaiset pennut laitetaan jonnekin edemmäs tarhaan, jotta se joutuu oikein höristelemään jotain kuullakseen, siitä tulikin mieleeni kysyä, että pitääkö se korvia ylhäällä silloin kun skarppaa?

Tästäkin teippaamisesta varmaan ollaan montaa mieltä ja jotkut pitävät sitä jopa turhamaisuutena ja ovat sitten kovasti vastaan, mutta mielestäni asia on ok. sillä rotumääritelmän mukaisella sakulla ne korvat on pystyssä.
Ne joilla ne ei kertakaikkiaan ole noustakseen niin ei mikään siihen vaan "auta" ne ei nouse ja voihan olla, että nämä teippaamisetkaan ei varsinaisesti lopulta asiaa ole auttaneet, mutta omistajalla on tunne, että on tässä sentäs jotain yritetty.
Seuraile myös niitä hampaita miten puhkeavat varsinkin alakulmureiden kanssa kannattaa olla tarkka, että maitohampaat lähtevät ajoissa ettei pysyvät painuisi kohti yläientä, no mutta näistä voit tiedustella myöskin siltä kasvattajalta hänellä on se suurin "auktoriteetti" näissä asioissa oltava.

Äänestä

meitin poijjaalla nousi korvat 8 viikkosena eikä sen jälkeen oo lupsahtanu.

Äänestä
  • Meidän ukkelilla nousi korvat pystyyn 10viikon iässä, tosin ne oli ensimmäiset pari viikkoa ihan ristissä :) Sen jälkeen terhakat ja ISOT Korvat. Nyt odotellaan, että ukkeli rupeaisi nostamaan koipea (nyt 11kk)

    Äänestä

Moikka mun uroksella nousi ekaksi 2nen korva ja sit vasta 2nen korva se oli kyl aika huvittavan näköstä kattella.
Kun se juoksi niin toinen lerputti ja toinen sit oli pystyssä kuin ohjus mut nyt ne on pystyssä.

Se oli siinä joskus 4-5kk iässä kun molemmat nousi pystyyn.

Koiratkin ovat yksilöitä jotkut kehittyy nopeemmin ja jotkut myöhemmin aivan samalla tavalla kuin ihmisetkin.

Äänestä

nousi korvat pystyyn jo viikko sitten, eli 10 viikkoisena. mutta älä huolestu, kyllä niitä on monia muitakin joilla nousee korvat oystyyn vasta paljon paljon myöhemmin..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


leo kirjoitti:

koska viimeistaan sakemannin korvat pitaisi nousta pystyyn... minulla on 4kk vanha eika ole vielakaan noussut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu