Onko hauskoja ja viisaita sanontoja ja sananlaskuja mitä olet kuullut tai lukenut? Tähän voisi kokoelman kerätä, jos intoa on. Panen tähän jonkun alkupalaksi:
- Se oli isosti väärinpäin, sano Kankare kun kaksi kertaa paitansa käänsi.
- Jos koiran rukous tulisi kuulluksi, taivaasta sataisi luita.
- Ensimmäinen hulluuden merkki, jos luulee itseään viisaaksi.
Hauskoja sanontoja paljon.
15
38904
Vastaukset
- Hintriika
Hyvän mielen nostatukseksi tässä muutama:
- Minä istun ilossani ja annan surun huilata.
- Ei lustii oo, jos ei sitä pietä.
- Ei elämä irvistellen somene.
Aivojen arkistoissa näitä pitäisi olla aikamoinen määrä, sillä äitini oli sananlaskujen ja sanontojen pohjaton kaivo. Tietyissä tilanteissa ne pulpahtavat minunkin kaivostani pintaan.- Hintriika
Elämä hymyilee kuin silakka piimätuopissa.
- Klara*
Minkä ilotta oppii, sen surutta unohtaa.
Koettu on.- lähtiessä
Edesmenneen isoäitini kuolinvuoteellaan vastaneen kysymykseeni,pelottaako kuolema?
Kerta kuolla syntyneen.
- Hintriika
Muistelen näiltä palstoilta jostakin lukeneeni lausuntoja, että jotkut eivät voi sietää sananlaskuja, koska kotona lapsina saivat niistä tarpeekseen.
Onhan paljon tähän päivään nähden vanhentuneita sananlaskuja. Etenkin lasten kasvatus ja sukupuolten tasa-arvoajattelu ovat heittäneet melkoisen kuperkeikan. Mutta sananlaskut ovat kulttuuriperintöä ja ilmentävät omaa aikaansa. Osa niistä on "timanginkovia" (tiedän kielivirheen!) viisauksia vieläkin.
Minä rakastan sananlaskuja ja mietelauseita! Teen mielelläni myös omia mietelauseita (uskotellen itselleni, että siinäpä tuleva kansanviisaus!).- käsiteltiin
aihetta aikanaan melkoisen kattavasti, pitkässä ketjussa. Siitä johtunee, että osallistuminen nyt vähäisempää.
Sanonnat, sananlaskut, mietelauseet ovat edelleen mieluista luettavaa. - Leny
käsiteltiin kirjoitti:
aihetta aikanaan melkoisen kattavasti, pitkässä ketjussa. Siitä johtunee, että osallistuminen nyt vähäisempää.
Sanonnat, sananlaskut, mietelauseet ovat edelleen mieluista luettavaa.Ei kaikkiin aloitukset tuotakaan pitkiä ketjuja. Juuri tuo on yksi syy, että aihe on jo ollut pitkässä käsittelyssä. En itsekään ole innostunut toistamaan, jos olen aiheeseen jo vastannut aiemmin. En minä ole millänsäkään, jos vain tynkä tulee. Joskus taas tulee pitempi, jos aihe kiinnostaa. Kyllä se on hyvä, että joku niitä viitsii keksiä.
- "käsiteltiin"
Leny kirjoitti:
Ei kaikkiin aloitukset tuotakaan pitkiä ketjuja. Juuri tuo on yksi syy, että aihe on jo ollut pitkässä käsittelyssä. En itsekään ole innostunut toistamaan, jos olen aiheeseen jo vastannut aiemmin. En minä ole millänsäkään, jos vain tynkä tulee. Joskus taas tulee pitempi, jos aihe kiinnostaa. Kyllä se on hyvä, että joku niitä viitsii keksiä.
Samaan olen varsinkin tänään kiinnittänyt huomiota, ahkeria aloitteentekijöitä kiitettävästi.
Kiitos-terveisin ahkera lukija
- Leny
-"Vanhuus on sitä että tietäisi kaikki vastaukset, mutta kukaan ei kysy.
-Täydellisten ihmisten Galleriassa on monelle tilaa, mutta toistaiseksi siellä ei ole ketään.
-Totuus joka loukkaa ei ole yhtään parempi kuin valhe joka loukkaa.
-Mielipiteet ovat kuin nauloja, helppo lyödä, mutta vaikea vetää pois".Marssivat peräkkäin kuin Ruokkolan porsaat.
Tämä on vähän tuhma,Sysmässä kuultu:
Myöhäistä kuin Liikola miehen p......e meno.
kiire on kuin Naumin piioilla juoksussa.
- Leny
Muutamaa aloitusta varten hain sopivan sananlaskun mielen kevennykseksi.
70 / Miksi kirjoitan?
-"Ennen mää vaiti oon, ennekuin suuni kiinni pirän."
60 / Maitoperunat
-"Suu syntinen söis, mutt vatta vaivaanen ei verä."
60 / Nukkuja..yksin
-"Yskää tuloo kun yksin makaa ja kahrel ei ulotu fällyt."
Hyvää ötyä.
Leny vaa. - tontty
Siteeraus vanhaa kiinalaista filosofiaa:
"Jos tahdot olla onnellinen yhden tunnin elämässäsi, juo lasi viiniä;
jos tahdot olla onnellinen yhden päivän, lue hyvä kirja;
jos tahdot olla onnellinen yhden vuoden, hanki itsellesi puoliso;
jos tahdot olla onnellinen koko elämäsi, ryhdy puutarhuriksi." - tuksu-
"Sen minkä nuorena varastaa sen vanhana omistaa" :D
- hah hah !
Ei ole synti olla savolainen, mutta se on iso häpeä.
Jos oisin eilen kuolt ni en ois tuotakoa kuult.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1851354Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221158- 48874
- 70870
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53790Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva49753- 53722
- 33692
- 60689
- 47670