Onko missään tarjolla itkuterapiaa? Minua itkettäis monestikin, mutta en vaan saa itkua tulemaan. Se ahdistaa. Olen miettinyt, että itkuterapiasta voisi olla apua. Siellä voisi saada näitä itkemättömiä itkuja pois.
Itkuterapia?
itkuton
3759
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mieltä, että itkuterapia on ok. Sun pitää sanoa itsellesi, että saat itkeä. Kyllä se itku lopulta tulee, kunhan vaan annat luvan.
Olen itse opetellut uudestaan itkemään. Mieheni kanssa itkimme monet itkemättömät itkut toisillemme. Nyt itken jos joku on ilkeä tai muuten vaan jos on stressaantunut.
On todettu, että itkeminen poistaa elimistöstä haitallisia aineita ja rentouttaa. Tosin itkemiseen pitää olla myös aikaa. Ja sitä ei meillä työelämässä pyörivillä juuri ole.
Minua itku ei yleensä auta. Itken usein ihan ääneen, kun masentaa tai ahdistaa, mutta ei se auta mitään. Itken juuri siksi, että olen masentunut tai ahdistunut, enkä siksi, että se olisi terapeuttista. Seuraavana päivänä on sitten silmäluomet turvoksissa ja mahdollisesti muutenkin uupunut ja surullinen olo.
Luulisin, että itkeminen helpottaa, jos on joku, jonka kanssa itkeä yhdessä ja jakaa asia. Pitää saada sanottua sekin, miksi itkee ja sitten on oltava joku, joka itkun ymmärtää. Aina parempi, jos on joku, joka lohduttaa itkevää.
Koin aika vasta pitkästä aikaa, kuinka helpottavaa itkeminen voi olla! Kiitos ihanalle miehelleni, joka antoi minulle tähän mahdollisuuden. En ollut pitkään aikaan itkenyt vaikka pahalta oli tuntunutkin. En ainakaan sillä tavalla kuin nyt itkin. Mieheni vain otti minut kainaloon ja sanoi: "Kulta itke vaan, se helpottaa" Sillon tuli vaan sellainen olo, että itku tuli ja vuolaasti. Ja se helpotti aivan mielettömösti. Eli tässäkin asiassa rakkaan ihmisen tuki on paras tuki!