ihottuma naamassa

Onko kellään samanmoisia oireita, elikkä olen huomannut kun syön maustettuja ruokia, ihoon tulee pientä näppylää joka kutisee. Ei ole aknea, sellaista pienen pientä. Käytän hajustamattomia pesuaineita eli ei tule niistä. Vaikuttaa että tulis mausteista. Voiko tämä olla mahdollista?
41134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Välttämättä et ole allerginen kuin yhdelle mausteelle. Sinun kannattaa jättää nyt kaikki valmiiksi maustetut jutut sekä mausteseokset ja maustekastikkeet kokonaan pois. Jos oireesi tulevat nimenomaan tulisesti maustetuista ruoista, kannattaa aloittaa kokeilut miedoilla mausteilla sekä yrttimausteilla. Kannattaa huomioida se, että mustapippuri, valkopippuri ja viherpippuri ovat samasta kasvista, joten jos joku käy, on hyvin todennäköistä, että ne kaikki käyvät. Sensijaan maustepipputi on kokonaan eri kasvi, joten sen sopivuua tai sopimattomuus eivät liity mitenkään muihin pippureihin.

Ja vielä sellainen seikka tuli mieleen, että maustekastikkeissa ja valmiiksi maustetuissa lihoissa on yleensä myös lisäaineita (kai joissakin mausteseuoksissakin), joten syyllinen ei välttämättä ole mikään yksittäinen mauste vaan lisäaine.

Äänestä

Niin, en käytä ruuassa kuin sinappia, sipulia, maustepippuria joskus valkopippuria ja kanamaustetta,paprika, kalaan sitruunapippuria. siinä lähinnä on mitä itse käytän

Äänestä
  • Itse en voi käyttää melkein mitään noista maustamiseen.
    vaikka musta-, valko ja viherpippuri ovat periaatteessa "sama juttu" niin itse olen allerginen valkopippurille ja erityisesti viherpippurille mutta mustasta ei tule mitään oireita. Allergia testitkin "sano" että musta käy, valko ei.

    Äänestä

  • allergikko kirjoitti:

    Itse en voi käyttää melkein mitään noista maustamiseen.
    vaikka musta-, valko ja viherpippuri ovat periaatteessa "sama juttu" niin itse olen allerginen valkopippurille ja erityisesti viherpippurille mutta mustasta ei tule mitään oireita. Allergia testitkin "sano" että musta käy, valko ei.

    Olen kärsinyt joskus samoin. Olen paprikalle sinapinsiemenille cyrrylle sitruksille ja tillille allerginen .Joten lähes kaikki einekset sisältävät noita joten älä osta eineksiä lainkaan tee yksinkertaisesti tarkkaillen ruoka alusta loppuun itse allergiat katoaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihottuma kirjoitti:

Onko kellään samanmoisia oireita, elikkä olen huomannut kun syön maustettuja ruokia, ihoon tulee pientä näppylää joka kutisee. Ei ole aknea, sellaista pienen pientä. Käytän hajustamattomia pesuaineita eli ei tule niistä. Vaikuttaa että tulis mausteista. Voiko tämä olla mahdollista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu