Hirvikanta tällä hetkellä aivan liian suuri.
-syövät taimikkoja
-syövät peltoja ja tallovat
-tiet täynnä, ihmisiä vammautuu ja kuolee kolareissa
-vakuutusyhtiöt korvaavat miljoonia euroa vuodessa hirvivahinko tapauksista liikenteessä
-hirvikärpäsiä joka paikassa!
Tämä kaikki vain siksi, että hirvi kantaa pidetään suurena jotta olisi helpompi metsästää. Silti lihan määrä kokonaiskulutukseen suhteutettuna mitätön.
Miksi tavallisen ihmisen joka ei harrasta metsästystä, pitää maksaa toisen harrastuksesta?
Ehdotukseni on, lopettakaa maitten vuokraus metsästysseuroille. Tämä aiheuttaa hetkellisesti hirvikannan lisääntymisen, lisää hirvikolareita jne. Jossain vaiheessa valtiovalta puuttuu asiaan ja hirvikantaan tehdään riittävä leikkaus.
Tämä olisi kaikkien etu!
-syövät taimikkoja
-syövät peltoja ja tallovat
-tiet täynnä, ihmisiä vammautuu ja kuolee kolareissa
-vakuutusyhtiöt korvaavat miljoonia euroa vuodessa hirvivahinko tapauksista liikenteessä
-hirvikärpäsiä joka paikassa!
Tämä kaikki vain siksi, että hirvi kantaa pidetään suurena jotta olisi helpompi metsästää. Silti lihan määrä kokonaiskulutukseen suhteutettuna mitätön.
Miksi tavallisen ihmisen joka ei harrasta metsästystä, pitää maksaa toisen harrastuksesta?
Ehdotukseni on, lopettakaa maitten vuokraus metsästysseuroille. Tämä aiheuttaa hetkellisesti hirvikannan lisääntymisen, lisää hirvikolareita jne. Jossain vaiheessa valtiovalta puuttuu asiaan ja hirvikantaan tehdään riittävä leikkaus.
Tämä olisi kaikkien etu!
Vastaukset 9
Vanhimmat
kuules, ensinnäkään hirviä ei noin vain metsästä haeta ja lasauteta läjään., kaikkia myönnettyjä lupia ei millään pystytä edes käyttämään koska hirvet menee johonki mettien perille johon kukaa ei kävellen mene,, sit ne metsästyksen loputtua sieltä tulee taas "normaaleille" maastoalueille.
Taitaa "niin paljon" kuvitella, että hirvestys on kuin hakisi kaupan lihatiskiltä paketin.
Hirvikanta oli todellisuudessa huipussaan 2003.Jo syksyllä 2004 jäi myönnetyistä luvista osa käyttämättä kun hirviä ei kertakaikkiaan ollut niin paljon kuin luultiin niitä olevan. Tänä syksynä kaatolupamäärää vielä suurennettiin edellisvuodesta ja todennäköisesti vielä enemmän jää käyttämätta kuin viime syksynä sillä nyt todella haetaan niitä viimeisiä varovaisia jotka ovat tähän asti säästyneet.Hirvikanta romahtaa samalla lailla kuin se romahti -90 luvun alussa -80 luvun loppuvuosien huippuluvuista.Myönnetyt luvat ja kaatomäärät laahaavat pari kolme vuotta jäljessä todellisesta tarpeesta ja se johtaa kannan voimakkaaaseen vaihteluun.Nyt on nähty yli nelikymmenvuotisen hirvijahtiurani kolmas huippukanta ja veikkaan että edellisten vuosien kokemusten mukaan seuraavat puolikymmentä vuotta hirvet tuleva olemaan todella vähissä ja sudet syövät ne viimeisetkin.Ei tarvitse kenenkään voivotella hirvivahinkoja metsissä, mutta petovahinkoja kyllä tulee olemmaan kun niillä EU:n vaatimilla tuhannella sudella ei ole enää hirviä syötäväksi,ne tuhat sutta kun on jo Suomessa, anteksi vaan teille virallisille sudenlaskijoille, myös te olette tilastoinenne vuosia jäljessä todellisuudesta.
siis noita susia on enemmä ku ne sanoo. Tämä susi ukko mikä nimi ny lienee jossain haastattelussa meni sanomaan että 10% susista on pannoitettu. Noh olikohan sama haastattelu niin se sano että 50 sutta on pannotettu. JA vaivataan ny laskupäätä... 10x50 on 500... Joo eli tuolloin oli se 500 sutta niin onhan se perkele jo 1000 tullu täyteen. HYVÄT METSÄSTÄJÄT!!!! MEITÄ KUSETETAAN JA KOIRIA SYÖTETTÄÄN SUSILLE IHAN TURHAAN. Olen menettänyt koiran sudelle ja olen vannonut että toimin EU lakien mukaan eli kun susi tulee SE RAUHOITETAAN ja kokonaan.
En ole menettänyt koiraani sudelle, mutta haukat, sudet ja muut vastaavat saavat ansaitsemansa kohtalon, jos samalle polulle tavataan.
Kukakohan sen leikkauksen tekisi ? Valtiovalta: Niinistö ja Karpela hirvien perään?
Monella, ketä ei hirvestyksestä tiedä, on sellainen käsitys, että mennään metsään ja ammutaan hirvet.
Tiedän ettei homma tahtoisi sujua, jos vaikka hirviporukat keskenään vaihtaisivat alueita.
Porukka tuntee maastonsa ja hirvien taipumuksia kulkea, esim. koiran edellä pohjoistuulessa...
Ei se ole aivan noin helppoa ja uskon, että ukkoutuneita hirvimiehiä tullaan vielä hakemaan apuun kun hirvikanta uudelleen räjähtää.
Samoin kun itärajan takaa levisi rabies, kelpasi metsästäjien suurtalkoo lääkepalluroiden jako metsiin
Susia on kyllä jo aivan liikaa. Oma koirakin meinasi suden suuhun joutua. Miksi vatussa niitä susia pitää suomeen tuoda jos ne eivät täällä luonnollisesti halua tulla. Mutta kun nyt ne suunnittelee suomeen 5 000!!!!! Sutta. Se on kyllä jo totisesti 5 000 liikaa.
Valtiovalta ei osaisi tehdä mitään. Kenetköhän poliisi soittaa paikalle lopettamaan eläimen tai jäljittämään kun on tapahtunut hirvikolari?
..Vaan sen takia että nämä jotka luvat myöntävät, eivät tiedä totuutta hirvikannan suuruudesta. Olen mukana porukassa jonka alueisiin kuuluu Suomen pahimmat hirvituho-alueet. Ei hyvä, ei hyvä. Mutta valtion rahoistahan nämä taimikot ja muut korvataan mutta ei se siltikään hyvä asia ole.