Onko kokemusta puudutuksista synnytyksessä? Miten auttoivat?
puudutukset
ninnuli
51010
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minä 'tyhmänä' menin pyytämään epiduraalia liian myöhään, oli yli 8cm auki joten sitä ei enää annettu..siihen asti kitkutellut tukihenkilön selkähieronnalla ja lämmitetyllä pussukalla. Laitettiin kohdunkaulanpuudutus, mielestäni ei auttanut yhtään, ei ainakaan supistuksiin. en tiedä jos helpotti ponnistusvaihetta kun paikat hieman puuduksissa..Meni siis eka synnytys aikast luomuna ja ei valittamista, pirusti sattui välillä, mutta kyllä sen kesti=) Onhan niitä muunlaisiakin puudutuksia kaiketi..
ekassa synnytyksessä sain paracervikaali eli kohdunkaulan puudutuksen molemmille puolille ja se avulla selvisin koko jutusta.
toisessa synnytyksessä pyysin edellisen hyvän kokemuksen perusteella taas paracervikaalin, mutta se valitettavasti sillä kertaa pysäytti synnytksen. oksitosiini-tippa auttoi synnytyksen uudeleen käyntiin ja sen jälkeen sain petidiini piikin, jonka nimeen vannoisin jos kolmannen kerran synnärille menisin.
petidiinihän ei ole puudute vaan kipulääke (morfiini johdannainen), mutta piikin saatuani minulle aukesi taivas... kaikki kivut katosivat ja synnytys kokonaan oli helppo. oikein harmittaa, etten tiennyt petidiinistä esikoisen synnytyksessä. (huomautuksena lisään, että huonekaverini vuodeosastolle päästyämme oli saanut myös petidiiniä ja voi sen takia pahoin koko loppu synnytksen, eli reaktioita on monenlaisia!)
sain epiduraali,just oikealla hetkellä,supistuksia tuli niin tiuhaa tahtia ettei edes kerennyt vetää henkeä välillä...
Muistaakseni kun neulla pistettiin ,kerkesin siinäkin saamaan kolme supistusta,ja paikallaan piti yrittää maata...
Sitten kun tuli synnyttämisen aika,tunsin tunteen kun piti työntää,mutten kipua.Se ainoastaan tuntui kipeältä kun vauvan pylly syntyi.
eli sain synnytyssaliin mennessäni muistaakseni petidiinipiikin koviin kipuihin.Mulla meni kaikki supistukset hyvissä ajoin ennen synnytyksen alkamista selkään ja kivut oli ihan helvetilliset.Se piikki sitten rauhoitti tilanteen muutamaksi tunniksi.Olin salissa n.15h ennen kuin lapsi oli maailmassa,kun sattui olemaan tilaa.
Antoivat heti mahdollisuuden ilokaasuun,mutta minä idiootti en uskaltanut sitä kokeilla,kun olin kuullut,että siitä saattaa tulla pahaolo.Jossain vaiheessa mulle laitettiin aquarakkulat ja eka satsi tehosikin yllättävän hyvin,vaikka laittaminen sattuikin.Toinen satsi ei tehonnut oikeastaan ollenkaan ja asettaminen sattui edellistä enemmän.Mulla avautuminen kesti siis todella kauan.Meni useita tunteja,ettei tapahtunut yhtään mitään.Synnytystä käynnisteltiinkin oksitosiinitipalla,mutta tiedä sitten tehosiko kuinka hyvin,kun kesti niin kauan.
Epiduraali laitettiin heti kun se oli järkevää.Se tehosi todella hyvin!Kun vaikutus lakkasi,täydennys olisi pitänyt laittaa kokonaan alusta asti uudelleen.Siinä vaiheessa sitten tarkastettiin kohdunsuun tilanne,joka olikin kaikkien yllätykseksi 9cm auki.
Ponnistuksen aikana kätilö,joka ilmestyi omani lisäksi jostain,tunki ilokaasunaamaria naamalleni,mutta enhän mä osannut sitä hyödyntää,kun olin unohtanut hengitystekniikan.Epparia ommeltaessa olinkin sitten jo keksinyt,miten naamari toimii.Ja täytyy todeta,että ne oli elämäni parhaat "kännit"!!!Tehos kipuunkin.Jälkikäteen harmittaa,etten kokeillut ajoissa.No,ensi kerralla sitten aloitan jo hyvissä ajoin.)
sain epiduraalin sen jälkeen kun oli ollut 20tuntia supistuksia ja auki olin vain 1cm ja enkä enempää auennut. Epiduraali vei pois kaikki supistukset lopussakaan en tuntenut mitään. ainoa mikä sattui pirusti oli pään syntyminen. Hyvä oli kun olis vaan ymmärtänyt pyytää sitä aikaisemmin. Mutta olin niin kiinni siinä päätöksessä että synnytän luomuna. mutta taidan seuraavalla kerrallakin ottaa sellaisen ;)