Hei
Olen laajentamassa taloani ja harkinnassa olisi
hankkia nilanin vpl 15. Onko kenelläkään kokemuksia kuinka tuo kyseinen laite pelaa kovilla pakkasilla, kun ulkona on - 20 ja sisillä 21 paljonko on tuloilman länpötila ?
Vai onko parempi vaihtoehto lto ilp
Antakaa kommentteja
Nilan vpl 15
12
8628
Vastaukset 12
- pumputon
Huomioi että pilpissä tehon saanti riippuu poistoilma määrästä, eli jos poisto on pienellä kuten normaalina aikana, kun ollaa esim poissa kotoa eipä tule pumpulle käyttöenergiaa eli lämpöä paljoa.
Mutta ilto- kojeella saadaan tarpeellinen lämmitys tuloilmaan (ainakin näillä tehokkaammilla versioilla), eikä energiaa mene hukkaan ilman mukana.
Ilpillä taas saat aina lämpöä ulkoilmasta, kunhan kelit on yli -15, jolloin hyötysuhde menee 1:1 lähes kaikilla kojeilla.
Itsekin harkitsin pari vuotta sitten pilppiä, mutta onneksi järki voitti ja ostin ilpin (pingviini n.1600e) perusmallin ilman hienouksia ja vastuksia. Homma on pelannu hienosti ja lämmittelen sitten puu-uunia pari kertaa viikkoon lisälämmöksi suoralle sähkölle.
Mutta jos ei olisi uunia ostaisin heti ilpin vaikka itse asennettavan mallin (n.500-700e)
Valinta on aina monista asioista kiinni.- Kokemus
"Itsekin harkitsin pari vuotta sitten pilppiä, mutta onneksi järki voitti "
Mutta mistä tiedät miten PILPpi olisi toiminut? Ilmeisesti sinulla ei ole kokemusta. - Rauhanturvaaja
Tuo lto-koje sitten tuloilman lämmittää jos poistoilman määrä ei vaikuta???????????????
Ja mitä tuohon poiston määrään tulee. Ilman kuuluu vaihtua kerran kahdessa tunnissa joten miten se kauheasti pienemmällä "normaalina" aikana on? Ja vielä jos poisto on pienemmällä niin eikös myös tulo ole pienemmällä jolloin eihän silloin tarvita niin paljon energiaa? - pumputon
Rauhanturvaaja kirjoitti:
Tuo lto-koje sitten tuloilman lämmittää jos poistoilman määrä ei vaikuta???????????????
Ja mitä tuohon poiston määrään tulee. Ilman kuuluu vaihtua kerran kahdessa tunnissa joten miten se kauheasti pienemmällä "normaalina" aikana on? Ja vielä jos poisto on pienemmällä niin eikös myös tulo ole pienemmällä jolloin eihän silloin tarvita niin paljon energiaa?mutta kun pilpeillä pitäisi pystyä lämmittämään viellä käyttövesikin kuten mainokset kertoo, mistäs siihen energia, siitä on kyse.
Pelkästään tuloilman lämmittämiseen on aivan liian kallis investointi ja ei taida pientalossa käyttövesi lämmitä sillä systeemillä pienillä ilmamäärillä.
Tapana on kyllä säätää ilmanvaihtoa oleskelijoiden mukaan, ainakin kun talo on tyhjillään ei tarvinne olla koneet täysillä silloin???
Siis on kyse investointi / hyöty asiasta, tottakai jos on rahaa niin hyvä värkkihän se varmaan on olemassa.
Takaisin maksuaika on varmasti pitkä. - Rauhanturvaaja
pumputon kirjoitti:
mutta kun pilpeillä pitäisi pystyä lämmittämään viellä käyttövesikin kuten mainokset kertoo, mistäs siihen energia, siitä on kyse.
Pelkästään tuloilman lämmittämiseen on aivan liian kallis investointi ja ei taida pientalossa käyttövesi lämmitä sillä systeemillä pienillä ilmamäärillä.
Tapana on kyllä säätää ilmanvaihtoa oleskelijoiden mukaan, ainakin kun talo on tyhjillään ei tarvinne olla koneet täysillä silloin???
Siis on kyse investointi / hyöty asiasta, tottakai jos on rahaa niin hyvä värkkihän se varmaan on olemassa.
Takaisin maksuaika on varmasti pitkä.Siis kuinka niin tapana säätää kävijämäärien mukaan? Kerro minulle edes muutama talo jossa iv-konetta säädellään päivittäin oleskelijoiden mukaan. Ja mitä käyttöveteen tulee käyppäs kysymässä ihmisiltä kenellä PILPpi on että lämpeneekö käyttövesi vai ei? Eihän sitä muuten silloin tarvitse lämmittää kun ketään ei ole paikalla ;-) Myös pienistä ilmamääristä saadaan riittävästi energiaa käyttöveteen ja tuloilmaan.
- Mr59
Olipa höpöjä vastauksia. Henkilö kysyi Nilan VPL15 sta. Se on poistoilmalämpöpumppu, joka siirtää lämmön tuloilmaan. Ainakaan minun laitteessani ei ole vedenlämmitysominaisuutta. Palauttaa talteenottamansa lämmön lisäksi huoneilmaan myös kompressorin ja tuloilmapuhaltimen ottaman energian. Laitetta voi ja olen käyttänyt myös jäähdytykseen. TC tyypissä on automaattinen vaihto, mutta tässä perusmallissa sitä ei ole. Toiminut ja säästänyt minulla hyvin 20 vuotta, mutta nyt on aineet vähän vähentyneet ja täytyy viedä huoltoon, jotta vaihtavat aineet nykyaikaisen ympäristöystävälliseen.
- äly hoi jne
Kannattaako etsiä 6-7 vuotta vanhoja ja kommentoida niitä?
- uusio
äly hoi jne kirjoitti:
Kannattaako etsiä 6-7 vuotta vanhoja ja kommentoida niitä?
Kyllä kannattaa, koska näitä keskusteluja lukee muutkin kuin keskustelun avaaja. Toivon itsellesi lisää älyä.
- Anonyymi
uusio kirjoitti:
Kyllä kannattaa, koska näitä keskusteluja lukee muutkin kuin keskustelun avaaja. Toivon itsellesi lisää älyä.
Se on just näin. Jopa vuonna 2024 etsitään nilkan vol 15c kokemuksia :)
- Anonyymi
Nilan on paras merkki PILP koneissa!
- Anonyymi
Vaikea sanoa, kun nämä kyseiset vehkeet ovat lähes KAIKKI romuläjässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikea sanoa, kun nämä kyseiset vehkeet ovat lähes KAIKKI romuläjässä.
En nyt menis näin sanomaan. Täällä 30 vuotta vanha NILAN VPL 15 ja vieläkin ruksuttaa menemään. Nyt pohtinut uuden samanlaisen vaihtoa ja tulin etsimään tietoa ja kokemuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 731203
- 1031191
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔771068Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241055Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i241008Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126920Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6888- 131860
- 58815
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27801Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol46711Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka147707Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.72701- 45696
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132672- 19647
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast50642Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi12639Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80622- 48614