Amatööri

eli vene/kone on vuoden 2004 loppusyksystä nostettu ylös. siihen saakka ajettu koko kesä. noston jälkeen koneelle ei ole tehty mitään.

kysymys kuuluukin: saako tästä koneesta vielä jotakin vai onko toivo menetetty? jos jotakin on tehtävissä niin mitä?

Kun en näistä asioista ymmärrä oikeastaan mitään niin täältähän sitä voisi jonkun kommentin saada.

ainiin... se kone on 60hp suzuki vm 84 (jos oikein muistan)

kiitos
61328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

oletkos kokeillut käsin pyöriikö kone?jos pyörii niin kaikki hyvin,onhan tuossa monta kohtaa jotka katsoa pitäisi vaihtaakin (peräöljyt),tulpat,vedenkierto,kaasuttimien tyhjennysn,pa-pumpun tyhjennys..Ei varmaan lähde kyllä niillä bensoilla käyntii mitä koneessa on.. mutta ei tuossa nyt mitään dramaattista ole käynyt uskoakseni..

Äänestä
  • Miten kokeillaan käsin, pyöriikö kone?

    Äänestä

  • Miten? kirjoitti:

    Miten kokeillaan käsin, pyöriikö kone?

    Tulpanjohdot irti,ja vaihde eteenpäin,ja potkurista painamalla jalalla..

    Äänestä

  • vaikka kirjoitti:

    Tulpanjohdot irti,ja vaihde eteenpäin,ja potkurista painamalla jalalla..

    Ei ole välttämättä oikea tapa. Ainakin Mercury/Marinerissa ja Yamahassa on vaihteen lukituskappale ja vastaava hammaspyörän pinta muotoiltu viistoksi siten, että potkurin päästä pyörittäminen eteenpäin vaihteen ollessa eteen tuottaa vain vaihteen hyppimistä, kone ei pyöri. Taaksepäin konetta voi potkurista kyllä pyörittää, mutta se ei ole suositeltavaa, koska vesipumpun siivet saattavat taittua väärin päin ja jopa rikkoutua. Jampussa kuitenkin konetta voi pyörittää taaksepäin vaihteen ollesa pakilla. Susnasata en tiedä.
    Kotelo pois ja vauhtipyörä esille. Pyöritä konetta käsin myötäpäivää vauhtipyörästä, niin ei tule vahinkoja. Tuo kone ei käynnisty noin pitkän seisonnan jälkeen käsin pyöräyttämällä, mutta jos kaasarissa olisi tuoretta bensaa ja tappokytkin siten, että kipinä tulee, niin vaara olisi olemassa, siis tappokytkin sammutusasenton, noin yleisääntönä. Tulpanjohdot voi irrottaa, mutta konetta ei kannata kovasti pyörittää johdot irrotettuna esim startilla jollei tappokytkin ole sammutus asennossa koska sytkäboksissa voi syntyä vahinkoja. Riski on pieni, mutta turha.

    Äänestä

Se on jo ongelmajätettä,ei tule kalua ellei rakenna uusiksi koko moottoria ja se ei noin vanhassa tule kuuloonkaan.Voin hakea sen romun pihastasi ilmaseksi,sen verran jalomielinen olen.

Äänestä

bensoilla startilla käyntiin lähti minun nykyinen kone. Elikkä tuoretta bensaa, pumppaa lutkulla paineet, akku kiinni, saaviin vettä ja päräytä käyntiin! Ruiki öljyä kaasarin kurkkuun koneen käydessä ja vaihda peräöljyt. Ens keväänä mennään taas kovaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seisonut kone kirjoitti:

eli vene/kone on vuoden 2004 loppusyksystä nostettu ylös. siihen saakka ajettu koko kesä. noston jälkeen koneelle ei ole tehty mitään.

kysymys kuuluukin: saako tästä koneesta vielä jotakin vai onko toivo menetetty? jos jotakin on tehtävissä niin mitä?

Kun en näistä asioista ymmärrä oikeastaan mitään niin täältähän sitä voisi jonkun kommentin saada.

ainiin... se kone on 60hp suzuki vm 84 (jos oikein muistan)

kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu