Hei!
Tulin pari vkoa sitten flunnsakuumeeseen ja ny tlkaa flunssa jo helpottaa, sain siihen antibioottia. Kuitenkin pieni kuumeilu jatkuu ja 4 päivää sitten vatsani muuttui todell akosketuskipeäksi, ihan erilaista kipua kuin mitä koskaan on ollut. Vatsaan ei siis kärsinyt koskea, sitä kesti 3 päivää, polttavaa kipua koko vatsassa, eniten alhaalla. Nyt kosketusarkuus on poistunut j akipu on kohdistunut vatsan oikealle puolelle ylhäälle. Vihloo niin vimmatusti, ei koko ajan mutta vähän väliä tuntu ukuin puukkoa pistettäisiin. Kuumeilua(tai lämpöä) on edelleen iltaisin 37-38 välillä, normaalilämpöni on 36,2-4. vaikka antibiooteilla saatiin poskiontelot aukeamaan. Menen lääkäriin kyllä jos kivut tästä yltyvät mutta en kovin helposti koska yrittäjänä työt eivät anna armoa.
Itsellä tuli mielln umppari mutta se on kai oikealla alhaalla.
Kuinka kauan umpisuoli voi oikeasti oireilla ja voiko mennä ohi?
Kiitos asiallisista vastauksista etukäteen!
Kenellä ollut samanlaisia vatsaoireita ja mitä voi tarkoittaa??!!
9
17097
Vastaukset
- 1969
Ai niin minulla on ollut muutama päivä myös ripulia ja syönnin jälkeen tulee todella huono olo, eilen olisi tehnyt mieli oksentaa muttei sentään tarvinnut.
Myös tuosta umpilisäkkeen tulehtumisesta olen lukenut jotain mutta käsittääkseni se on aika nopea juttu eli ei oirehdi näin monta päivää vaikk aoireet ovatkin aik asamanlaiset. Vai voisikohan päällä oleva antibiootti lääkitys hillitä tulehdusta tai poistaa sen kokonaan?!- tasuka
. Krooninen pitäisi näkyä verenkuvassa, käyppä ottamassa verinäytteen, luulisi selviävän
- edelliseen vielä lisäksi
tasuka kirjoitti:
. Krooninen pitäisi näkyä verenkuvassa, käyppä ottamassa verinäytteen, luulisi selviävän
kotikonstein umpilisäkkeen voisi todeta esim. kun menet selällesi ja pidät jalkoja suorana ja nostat lattiasta 5 cm ilmaan, jos kipua tuntuu siellä niin oire on selvä. Toinen mittaamalla kuumeen kainalosta ja pepusta ja jos ero on puoli astetta tai enemmän niin oire viittaa myös umpilisäkkeeseen
- Vaivainen
Umpisuoli voi oireilla moneen kertaan silloin tällöin ennenkuin se varsinaisesti "paukahtaa", jos paukahtaa ollenkaan.
Mutta mikäli oireet tulevat selkeästi 0 - 2 tuntia syömisen jälkeen TAI nälkäisenä, kyseessä voi olla vaikkapa mahakatarri. Sen tulehduksen voi saada vaikkapa käyttämällä runsaasti särkylääkkeitä, kahvia, alkoholia, suklaata ja kuulema tupakoimisestakin.
Jokatapauksessa vaivasi, oli mitä hyvänsä, kuulostaa sen verran vakavalta että suosittelisin terveyskeskuksen päivystystä (koska tilattuja aikojahan on aina pirun vaikea saada hetsillään).- Strooper
Mulla on ollut samanlaista kipuilua jo peräti 3kk ajan. Lekureilla olen ravannut eivätkä he ole edes epäilleet umpparia, alavatsa on tutkittu ultrassa, tehty papa & sisätutkimus gynellä, otettu veri & kusikokeita monia kertoja, painettu vatsaa & hakattu selkää..ei löytynyt heidän epäilemiään sappikiviä, virtsa,kohtu,munasarja,munuaistulehduksia, ei klamydiaa tai muutakaan sukupuolitautia.Mahdollinen munasarjakystakin olisi kuulemma ultrassa näkynyt..eivätkä vieläkään tiedä mikä meikäläistä vaivaa.
Heittäkää omaa arvioitanne.
Ja vielä kipuilusta..se alkoi muistaakseni pienenä jomotuksena navan alapuolella & tästä siirtyi heti oikealle puolelle alavatsaa, tuntuu myös kummissakin kyljissä & välillä rinnassakin asti nipistelynä.Olen huomannut säryn tuntuvan myöskin välillä jaloissa... - Strooper
Strooper kirjoitti:
Mulla on ollut samanlaista kipuilua jo peräti 3kk ajan. Lekureilla olen ravannut eivätkä he ole edes epäilleet umpparia, alavatsa on tutkittu ultrassa, tehty papa & sisätutkimus gynellä, otettu veri & kusikokeita monia kertoja, painettu vatsaa & hakattu selkää..ei löytynyt heidän epäilemiään sappikiviä, virtsa,kohtu,munasarja,munuaistulehduksia, ei klamydiaa tai muutakaan sukupuolitautia.Mahdollinen munasarjakystakin olisi kuulemma ultrassa näkynyt..eivätkä vieläkään tiedä mikä meikäläistä vaivaa.
Heittäkää omaa arvioitanne.
Ja vielä kipuilusta..se alkoi muistaakseni pienenä jomotuksena navan alapuolella & tästä siirtyi heti oikealle puolelle alavatsaa, tuntuu myös kummissakin kyljissä & välillä rinnassakin asti nipistelynä.Olen huomannut säryn tuntuvan myöskin välillä jaloissa...Kuumetta mulla ei ole ollut vaan normaalia 35-36 välillä.
Vatsa tuntuu olevan välillä löysempi, mutta mitään pahaa ripulia ei ole ollut.
Ulosteessa ei myöskään verta, mutta virtsatessa ollut pari kertaa todella vähän. - nemesis
Strooper kirjoitti:
Mulla on ollut samanlaista kipuilua jo peräti 3kk ajan. Lekureilla olen ravannut eivätkä he ole edes epäilleet umpparia, alavatsa on tutkittu ultrassa, tehty papa & sisätutkimus gynellä, otettu veri & kusikokeita monia kertoja, painettu vatsaa & hakattu selkää..ei löytynyt heidän epäilemiään sappikiviä, virtsa,kohtu,munasarja,munuaistulehduksia, ei klamydiaa tai muutakaan sukupuolitautia.Mahdollinen munasarjakystakin olisi kuulemma ultrassa näkynyt..eivätkä vieläkään tiedä mikä meikäläistä vaivaa.
Heittäkää omaa arvioitanne.
Ja vielä kipuilusta..se alkoi muistaakseni pienenä jomotuksena navan alapuolella & tästä siirtyi heti oikealle puolelle alavatsaa, tuntuu myös kummissakin kyljissä & välillä rinnassakin asti nipistelynä.Olen huomannut säryn tuntuvan myöskin välillä jaloissa...Munasarjakystat ovat sellainen vaiva, että nepä eivät välttämättä näy ultrassa jos ovat jo ehtineet "poksahtaa". Itse olen ollut useampaan otteeseen näiden saatanan kystien kanssa sairaalassa. Kerran oli sitten kysta päättänyt tyhjentyä vatsaontelon puolelle ja tuli leikkaussaliin kiire, vaikka ensin eivät ottaneet vakavasti kipuja ollenkaan. Ei ollu tulehdusarvot koholla eikä muutenkaan mitään.
Varsinkin hormonikierukka saattaa lisätä näiden esiintymisriskiä, mutta muillakin näitä kystia esiintyy. Kokematon lääkäri ei välttämättä nää ultrassa litistynyttä tyhjentynyttä kystaa, varoituksena sanottakoon.
- ooo
mun kaveri kävi jopa sairaalassa kaks kertaa ennen ku selvis et umpilisäkehän se siellä temppuilee ja oireet kesti kyl ainaki viikon... ekal käynnil annettii vaa kipulääkettä kun ei kipu hävinny tutkittii paremmin ja siltä seisomalta joutu suoraa leikkaussalii....
- Anonyymi
Se todella sattuu, mutta ei ole mitään ongelmaa, voimme päästä eroon tästä, ja olen nähnyt tämän mielenkiintoisen artikkelin. <a reh="https://suomipost.com/kuinka-kauan-umpisuoli-voi-oireilla/">kuinka kauan umpisuoli voi oireilla</a>
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3442004IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk471629Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1541311- 1431158
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021151Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.841151Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701057Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.791042Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan48962Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten9958