Kunhan

kysyn

Onko Matti vanhempiensa ainoa lapsi?

2

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainokainen

      on sillä kaksi isoasiskoa ja yksi pikkusisko. kaikki kunnon kansalaisia ja työelämässä mukana. matista on vaan jostain syystä tullut tollanen. ei tosiaankaan vanhempien vika

      • paljon kärsineet

        Matti on tempauksillaan aiheuttanut mittaamattomat kärsimykset vanhemmilleen. He jaksavat ja rukoilevat. Heillä on apuna laaja tukiverkko ja mielestäni Matti Pulli on heille hyvin rakas.

        Matti Pulli on ainoa Mattia ymmärtävä ja Masa pysyi aikoinaan juuri Pullin ansiosta raiteillaan. Sairaus on kovaa luokkaa eikä olla enää inhimillisen avun piirissä, varsinkaan kun sitä apua ei tunnu tarvitsevan.

        Suomalaiset eivät tunne alkoholismin problematiikkaa kovinkaan hyvin tai sitten aika iso osa kansasta kärsii samoista ongelmista kuin Matti. Taudin luonteeseen kuuluu täysi sokeus sekä ongelman kieltäminen.

        Auta siinä sitten ihmistä, jolla ei ole omasta mielestään mitään ongelmaa, - varsinkaan alkoholin kanssa. Pahimman hädän hetkellähän Matti katoaa jonkinlaisen vertaistuen piiriin, mutta sen jälkeen kuvitellut harhakuvat omasta voimasta saavat ottamaan sen tuhoisan ensimmäisen ryypyn, joka laukaisee juomapakon ja johtaa äärimmäisiin kärsimykseen niin läheisten kuin itsensä suhteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5007
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      63
      1890
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      111
      1799
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1660
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1584
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      222
      907
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      901
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      43
      833
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      793
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      782
    Aihe