Peuran luita koiralle saako antaa, vai meneekö vatsa vekkulille, sain kaksi selkäpalaa, aioin keittää ne koiralle, mutta hräsi sitten tämööne kysymys et olisikohan kellään kokemuksia.
Luita koiralle
4
9410
Vastaukset
- keitä,,,,
vaan anna raakoina,se on kaikkein parasta silloin.
Mulla koirat jyrsii hirvenluutkin raakoina,jytke vaan käy kun koipi vaihtaa paikkaa. - Raakalainen
Luut kannattaa antaa vain raakana kahdesta hyvästä syystä. Ensinnäkin kypsentäminen tuhoaa suuren osan ravintoaineista ja toiseksekin kypsentäminen muuttaa luun koostumusta niin että se on kovempaa ja vaikeammin syötävissä. Kypsennetyistä luista irtoaa myös herkemmin vaarallisia palasia.
Onko koirasi syönyt aiemmin luita? Millainen koira se on? Luiden syöttäminen kannattaa aloittaa varovasti. Koira ei välttämättä malta syödä luuta oikein. Ja luiden syöminen voi yllättää tottumattoman koiran vatsan, seurauksena voi olla sekä löysää vatsaa että kovaa vatsaa.
Luita kannattaa kyllä syöttää, mutta aluksi on vähän enemmän valvottava miten se koiralta onnistuu ja miten se koiraan vaikuttaa. - maistuu
Luita kannattaa kyllä koirille antaa, mutta kannattaa myös seurata niiden syömistä irtoilevien sirujen vuoksi (aika harvinaista mutta mahdollista että esim ammuttaessa luu rikkoontunut niin että vasta koiran syödessä irtoa paloja).
Kaikkien koirien vatsa ei todellakaan kestä hyvin lun syömistä, mutta seuraa tilannettta. Koirat nauttivat ja hyötyvätkin luista, hampaat joutuvat töihin.
Keitetty vai raaka; siinäpä jatkuva kinastelunaihe riippuen koiranomistajan ajatuksista ja kokemuksista ja mieltymyksistä ja.... Mikään ei kuitenkaan estä kummankaan antamista koiralle. - nykyään
Olen antanut luita sekä raakana että paistettuna. Paistoin uunissa. Niissä oli sellainen ero mielestäni että siistimpi syödä sisätiloissa kun on paistettu. Mutta irtoaa helpommin luuainesta. Eli hajoaa helpommin.
Suoliston tukkeutumisen kannalta annan nykyään raakana. Eli kun saa paljon sulamatonta materiaalia irti niin siinä on peräpää kovilla joskus ollut koiralla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244736- 883734
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483135- 542677
- 2062621
- 512609
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322410- 1522338
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081549