unitablettiriippuvuus

vilma

Huh..kohta olen viikon ajan melkein joka ilta ottanut nukahtamislääkkeen.Ei kai tämänmoisella käytöllä ole mahdollista jäädä riippuvaiseksi niihin. Aamulla on paha maku suussa ja vähän hutera olo.
Onko kellään kokemusta?

Käyttö kyllä loppuu multa, kun saan pahimmat säryt jalasta pois.

12

1843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä olen jo nuoruudesta asti ottanut säännöllisesti pulloissa myytäviä "unitippoja", ja tiettyjä haittavaikutuksia niilläkin on. Jos niitäkin tulee otettua illalla liikaa, niin aamulla on todella hutera olo ja paha maku suussa. Monesti olo kuitenkin paranee nopeasti, jos otan aamulla samoja tippoja hieman lisää.

    • Tanevaan

      Nukahtamislääkkeet ei ole varsinaisia unilääkkeitä,eli niiden ei pitäisi aiheuttaa varsinaista riippuvuutta,mutta henkisesti ne voivat kyllä vaikuttaa niin ettei osaa nukahtaa, jos ei saa niitä.Ymmärtääkseni niistä ei ole paljon haittaa pitkä aikaisessakaan käytössä sen voi tarkistaa lääkäriltä tai apteekista.

    • Loistava.polku

      Oletko ihan varma että tarvitset kokonaisen nukahtamistabun? Puolikaskin tehoaa aika hyvin. "Hutera olo" viittaisi vähän liian jykevään annokseen.

      Jos käyttää pitempään, on hyvä ottaa vuoroviikoin kahta eri lääkettä (joissa eri vaikuttava aine) niin ei jää sitten koukkuun kumpaankaan eikä toisaalta myöskään toleranssi pääse nousemaan.

      Ja nukahtamislääkket ovat tosi mietoja ja turvallisia, ihan eri asia kuin varsinaiset uni- ja rauhoittavat lääkkeet.

      • Laburinttiako

        vaikeudet sai ottamaan masennus ja vielä unilääkettä , en tiennyt että keskustelut ois auttaneet vaan eipä tohtritkan


    • Nimetön

      Kehoitan lopettamaan lååkkeitten käytön,koska olet nuori ja ehkä saat unta ilman lääkitystä.

      • vilma

        nuori:) 50


    • tieturi

      Jermun jälkärättejä. Taju lähtee, eikä varmasti tule riippuvuutta.

    • psyk. sairaanhoitaja

      Kyllä nuo nukahtamislääkkeet (Imovane eli Zopiklone ja Tenox ja Stilnoct) ovat tarkoitettu vain lyhytaikaiseen käyttöön, koska niihin syntyy riippuvuus myös. Ainakin Hgissä tiedän henkilöitä, jotka ovat olleet katkaisuhoidossa Imovanen käytöstä. Tenox taas sinällään on jo benzodiazepiinijohdannainen, ja saattaa niinikään aiheuttaa riippuvuutta.

      Helppoa ei toki ole, jos unettomuudesta kärsii. Sehän viestittää ainoastaan, ettei ihminen kykene rentoutumaan uneen taustalla olevien voimakkaiden ajatusten ja huolien vuoksi. Sen vuoksi kannattaisi aina selvittää unettomuuden syyt ja hakea ammattiapua ongelmiinsa, jos itse ei ongelmista koe ulospääsyä. Unilääke, oli se sitten lyhytvaikutteinen nukahtamislääke tai pitkävaikutteisempi on aina tilapäisratkaisu.

      • vilma

        määrättiin minulle sen vuoksi, koska jalkani on kipsissä lonkasta nilkkaan ja saisin kunnon yöunet..


    • Marion.T

      nukahtamispillereitä, ja minua nauratti kun ne herättivät minut ottamaan nukahtamispillerini :))

      Kun otin pillerin nukahdin kyllä heti, mutta nukuin vain 20 minuuttia ja sitten olin pirteä kuin peipponen - ei nukuttanut sitten tippaakaan.

      Kolmena iltana kokeilin, ja sitten kieltäydyin ottamasta, nukuin paljon paremmin ilman pillereitä, vaikka maha olikin auki melkein koko pituudeltaan....Näin kyllä unta että olin muovipulkka ja lauma ihmisiä istui päälläni ja mentiin lujaa mäkeä alas...kai se haava sen verran tuntui nukkuessanikin, kun heräsin nauroin koko unelle se oli niin hassu..

      Kyllä se särky siitä laantuu, ja toivottavasti et kovin kauaa joudu syömään kipu - ja nukahtamislääkkeitä.
      En tiedä voiko nukahtamislääkeisiin tulla riippuvuus, mutta useisiin kipulääkkeisiin kylläkin...

      Joudun itse syömään välillä aika kovia kipulääkkeitä ja niiden kanssa saa aina olla varovainen ettei tule riippuvuutta...

      • tein yli 30 v vaikka se ei minulle passannutkaan. Viimeiset 20 v nukahtamislääkkeitten voimin. Viimeisin ja paras (?) oli Imovane, Tenox teki hermostuneeksi. Eläkkeelle päästyäni pääsin lääkkeestä koknaan eroon puolessatoista vuodessa. Mitään haittavaikutusta en havainnut. Annoksena tavallisesti puoli pilleriä, niin ei ole herättyä tokkuraa eikä suun kuivumista.
        Kokeilin joskus nukkua etukäteen ensimmäiseen yövuoroon, mutta 2 tabletilla ainakaan ei ollut mitään merkitystä. Enempää en uskaltanut ottaa, joten yövuorojen alkaessa valvoin aina yli 24 tunnin jakson.

        Lyhyesti: Käytä nukahtamislääkkeitä, mutta koeta pärjätä puolikkaalla. Parempi on nukkua lääkkeillä kuin valvoa, tulee muuten niskakiikku liian houkuttelevaksi.


    • taukoa

      Nukahtamislääke ( esm Imovane, Zopinox, Zopiclone jne. ovat yksi ja sama lääke, eri firmat tekevät eri nimellä ), tekee suuhun metallisen maun, auttaa saamaan unen päästä kiinni, mutta unilääkkeet (esm Tenox) jatkavat nukkumista ja voivat saada aikaan tokkuraisuutta vielä aamullakin. Kaikki nämä ovat tarkoitetut aina väliaikaiseen käyttöön, vain lyhyitä jaksoja kerrallaan. Aina kokeiltava mahdollisimman nopeasti olla ilman, ainakin välillä.

      Eivätkä ne ole tarkoitettu särkylääkkeeksi, särky tulee vain lääkkeen läpi herättämään. Ota ennen särkylääkettä että voit nukkua. Tarkistapa lisäksi onko särkylääkkeessäsi punainen kolmio, se kertoo lääkkeen vahvuudesta ja yhdessä nukahtamislääkkeen voivat tehdä sulle tokkuraisen olon.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      97
      4571
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3142
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2889
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      79
      1667
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1460
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1244
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      987
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      891
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      23
      879
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      874
    Aihe