Hyvä retkeilykirja

Anne...

Moikka!

Äitini syntymäpäivät lähestyvät ja hän on kovasti tykästynyt vaeltamiseen ja retkeilyyn yleensäkin. Hän on useasti käynyt Lapissa vaeltamassa. Niinpä kysyisinkin, voitteko suositella jotakin aiheeseen liittyvää kirjaa?

8

2636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • emmy200

      Stefan Källman&Harry Sepp: Selviydy luonnon ehdoilla.

      Kyseessä mielenkiintoinen retkeilijän turvaopas jossa vinkkejä ja neuvoja luonnossa liikkumiseen.

    • Tuossa olis yksi vinkki,oli kyseessä sitten kokenut tai aloitteleva retkeilijä.
      Kun vielä kyseessä on äitisi,niin Päivin kirja sopisi mainiosti lahjaksi.

      Päivi Koivisto-Alanko: Lapinkulkijan opas (WS 1998

      • Raimo O. Kojo: Pohjoiset erämaat


    • hikeri

      Päivi Koivisto-Alanko: Lapinkulkijan Opas (WSOY,v.1998) jos vaan löytyy jostain vielä. Huuto.netissä oli joskus myynnissä.

      Kirjassa juttua Lapista ja paljon paljon muustakin, yleishyödylillistä juttua varusteista ja humosristisiakin kertomuksia...

      • kairankulkija

        Jos retkeilyoppaat eivät käy niin mennään kaunokirjallisuuden puoleen eli Lapinvaeltajien profeetta Kullervo Kemppinen ja Tunturikoivun lastuja pitäisi olla saatavilla ainakin Metsähallituksen luontokeskukset tai postimyynti.


      • hallava susi

        hikeri: "Päivi Koivisto-Alanko: Lapinkulkijan Opas (WSOY,v.1998) jos vaan löytyy jostain vielä. Huuto.netissä oli joskus myynnissä."

        Joo, mie ostin sen sieltä pois kuleksimasta. Enkä myy edelleen. Parhaita ja hauskimpia oppaita mitä yleensä on alalta kirjoitettu.

        Mutta Yrjö Teeriaho: Pitkin poikin Saariselkää ja muita Lapin takamaita on uusi, tänä vuonna kirjoitettu Lapin-kirja. Tavallaan omakustanne, omalaatuinen, mutta erittäin mielenkiintoinen. Meänteiksen tarina sen itsensä kertomana ym. juttua Saariselältä.

        http://www.2nd.fi/ykinkartat/pitkinpoikin.html


    • miu

      Juu Yrjö Kokkoa jos divarin kautta käyt,tai vaikkapa A.E.Järvistä.Mutta itsekin pidin myös
      tuosta Tunturikoivun lastuista.Viimeksimainittua saa muuten myös Suomen Ladun kautta,jos lähikirjakauppa ei tärppää.Sieltä myös muita retkeilyaiheisia kirjoja.

    • Rölli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      196
      1502
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      944
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      921
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      816
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      711
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      710
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      671
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      636
    Aihe