Laskeumat ja geishakuulat

Äippä

Jälkitarkastuksessa lääkäri totesi, että minulla on jonkinasteinen virtsarakon laskeuma. Hän sanoi, että se saattaa korjautua itsekseenkin vuoden sisällä synnytyksen jälkeen ainakin, jos jumppaa lantionpohjalihaksia. Hän suositteli myös geishakuulia, jotka olenkin juuri hankkinut.

Mulla oli kolmas synnytys kolmen vuoden sisään, joten lantionpohjalihakset ei tosiaan välttämättä ole aivan loistokunnossa.

Kokeilin sitten pari kertaa näitä geishakuulia, sattuneista syistä iltaisin. Aamulla sitten pahenivat virtsarakon laskeumasta aiheutuvat oireet eli esim. virtsa tuli huonolla paineella. Virtsankarkausongelmia mulle ei ole oikeastaan ollenkaan ollut. Kuulien käyttöohjeessa luki, että ei saa käyttää, mikäli on kohdunlaskeuma. Tietääkö joku, minkä takia ei saa? Ja entäs sitten, jos on virtsarakon laskeuma, saako sitten käyttää?

8

7696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • n.e.s

      Minulla oli samantapainen muutama vuosi sitten. Sain juuri nimenomaan jumppauksella geishakuulia käyttäen asian kuntoon.
      Kuulat ostin seksikaupasta, mutta ovat sieltä kalliimmasta päästä ihan laadukkaat. Käytössä pidän edelleenkin 3-4 kertaa viikossa lihaskunnon varmistamiseksi.

      • kertokaa

        Olisi minullakin niiden hankinta paikallaan nimittäin, mutta en ole saanut aikaiseksi. On synnytyksen jälkeen muitakin kuluja, joten kertokaa paljonko niihin pitäisi budjetoida...


      • Äippä
        kertokaa kirjoitti:

        Olisi minullakin niiden hankinta paikallaan nimittäin, mutta en ole saanut aikaiseksi. On synnytyksen jälkeen muitakin kuluja, joten kertokaa paljonko niihin pitäisi budjetoida...

        Kuulat maksoivat Instrussa n. 60 e. Näitä kuulia saa ilmeisesti tilattua halvemmalla Aquaflexcones:in kotisivuilta, olikohan www.aquaflexcones.com.


    • ...................

      Jospa vain aloitit liian innokkaasti käyttämään niitä kuulia. Aloita ihan varovaisesti ja lisäät jumpan määrää pikku hiljaa. Onhan sitä voimat poissa jos tekee kovan jumpankin?

    • Joku Muu

      Kun aloittaa jumpan kuulien kanssa, kannattaa jumpata aluksi aamupäivällä tai aamulla. Illalla lihakset ovat väsyneemmät. Nuo pahentuneet ongelmat saattavat johtua siitä, että lihakset ovat rasittuneet liikaa, kun olet jumpannut silloin kun ne ovat väsyneimmillään.

      • siinä

        juuri tehdä muuta kun laitta ne kuulat sisään?! neuvokaa tyhmää...


      • treenannut
        siinä kirjoitti:

        juuri tehdä muuta kun laitta ne kuulat sisään?! neuvokaa tyhmää...

        Laitan ne vain sisään samalla liikkuen sisällä tai ulkona. Tuntuvat toimivan hyvin ihan kummempia jumppaliikeitäkin.


    • Anonyymi

      Onko teillä joilla laskeutuma sellaista painon tai paineen tunnetta alavatsassa (vähän kun ois tamppooni huonosti) ja tiheä virtsaamisen tarve?
      /Vaihdevuodet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      363
      2842
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2286
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1959
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      66
      1592
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1542
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1159
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      264
      955
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      8
      942
    10. 39
      821
    Aihe