Oman esikoiskirjani myyntiä jännittäessä ajattelin kysellä hieman esikoiskirjojen keskimääräisistä myyntiluvuista. Tietääkö kukaan millaisia määriä ovat mnnyeet viime vuosien parhaiten myyneet ersikoiskirjailijat?
Sanna Kahlström? Reidar Palmgren? Sofi Oksanen? Arno Kotro? Tuomas Vimma? Virpi Hämeen-Anttila?
Olen ymmärtänyt, että keskimääräinen esikoinen myy n. 1500 kpl. Runokirjat ehkä hieman vähemmän. Kotro taisi myydä tosi paljon, mutta paljonko on tosi paljon?
-repe
Esikoiskirjailijoiden myyntiluvut
10
3871
Vastaukset 10
- paljon
1500 esikoiskirjasta on hyvä myynti esikoiskirjalle, ainakin jos kyseessä on runoteos. Hyvin markkinoitua esikoisromaania voi mennä 2000 kevyesti, jos kyseessä on entuudestaan tuttu esim. Heli Kruger. Veikkaanpa että häntä myydään hyvin.
- ensipainos
No tuskin olet mitään koskaan kirjoittanut päätellen lyhyen tekstisi ulkoasusta, sisällöstä ja virheistä. Haaveile vaan lisää ja joskus olet itsesi suuri sankari :)
- Reino K.
Lieneekö kateutta aistittavissa vastauksestasi? Esikoiseni on jo ulkona, yritin lähinnä selvittää millaisia ovat menestyneiden esikoiskirjailijoiden myyntiluvut. Kirjoittele sinä vaan sinne pöytälaatikkoon :)
- helposti
En tiedä aivan tarkkoja lukuja, mutta tällainen kuva mulla on:
Virpi Hämeen-Anttilan Suden vuosi ja Arno Kotron Sanovat sitä rakkaudeksi: yli 20 000 kpl
Reidar Palmgrenin Jalat edellä: n. 15 000 kpl
Tuomas Vimman Helsinki 12: yli 10 000 kpl
Sanna Karlströmin Taivaan mittakaava: n. 5 000 kpl
Toivottavasti oli jotain apua.- Leeo
Ei se tuhansia ihan helposti tule. Suomessa julkaistaan vuosittain puolen sataa esikoisteosta ja niistä vain muutama yltää tuhansiin.
Jos haluaa tutkia asiaa tarkemmin, voi tsekkailla kustantamojen kotisivuilta tietoja kirjailijoista. Jos esikoisteoksen kohdalla lukee yhä, että 1.painos, myyntiluku on ollut alle 2000 tai alle 1500. Ja jos kirjaa on yhä saatavilla kustantajalta, se tarkoittaa sitä, että sitä on julkaisuvuonna myyty ehkä pari sataa, koskapa edes painos ei ole loppunut. Edes alennusmyyntien jälkeen.
Arno K. ja Virpi H. olivat aikamoisia poikkeuksia myyntilukujen suhteen, esikoisiksi.
Kari Hotakainen aloitti parin sadan myyntiluvuilla ja pitkälle pääsi. - kks
Kotron Sanovat sitä rakkaudeksi-kirjan ensimmäinen painos oli 300 kpl. Kirjasta on otettu jo ties kuinka monta painosta, joiden yhteenlaskettu painosmäärä on tiettävästi yli 20 000 kpl. Tosin kirjaa ei löydy Suomen kustannusyhdistuksen (www.skyry.net) vuosien 2003 ja 2004 myydyimmät kirjat top 20:stä, jonne pääsi noina vuosina runsaan 15 000 kpl:n myynnillä.
Kotron kirjasta tehtyä äänikirjaa vuoden 2004 tilaston mukaan myytiin 2500 kpl. - myyvät
kks kirjoitti:
Kotron Sanovat sitä rakkaudeksi-kirjan ensimmäinen painos oli 300 kpl. Kirjasta on otettu jo ties kuinka monta painosta, joiden yhteenlaskettu painosmäärä on tiettävästi yli 20 000 kpl. Tosin kirjaa ei löydy Suomen kustannusyhdistuksen (www.skyry.net) vuosien 2003 ja 2004 myydyimmät kirjat top 20:stä, jonne pääsi noina vuosina runsaan 15 000 kpl:n myynnillä.
Kotron kirjasta tehtyä äänikirjaa vuoden 2004 tilaston mukaan myytiin 2500 kpl.Vimman Helsinki 12:a on Ylioppilaslehden mukaan myyty melkein 7000kpl.
Lasketaanko pokkarimyynnit noihin mukaan? - bingabonbgo
myyvät kirjoitti:
Vimman Helsinki 12:a on Ylioppilaslehden mukaan myyty melkein 7000kpl.
Lasketaanko pokkarimyynnit noihin mukaan?Hytönen väitti Joonas&Ruuben -ohjelmassa Vimman esikoisen myyneen yli 10 000 kpl. Eli kaupaksi tuntuu menevän...
- Anonyymi
Wikipedian mukaan Tuomas Vimman "Helsinki 12 oli myyntimenestys yli 15 000 kappaleen myynnillään, ja se oli ehdolla Helsingin Sanomain kirjallisuuspalkinnon saajaksi. Teos voitti Akateemisen Kirjakaupan myydyimmän esikoiskirjan palkinnon."
- Anonyymi
Voi olla että jäät vielä velkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241405
Costa Rica on tympeän makuinen kahvi
Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain1001340Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1421289Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.2441189Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,571066- 691002
Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?
Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-2024492516981- 83901
Onkin niin, että olet hulluna minuun
mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S42730- 66714
- 37636
- 42630
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin15588- 101587
- 34575
Jälleen näin nainen unta sinusta
Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t28549Suolahden ostokeskus
Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.44530En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40528- 65518
- 92505