Moikka! Olen lähdössä yksin Egyptin matkalle kahden viikon päästä. Kaikki vinkit maan tuntijoilta ovat tervetulleita,itse kun en ole ikinä Sharmissa käynyt ja ikääkin on vasta vajaat 20. Joten uskaltaako yksin liikkua esim öisin? Ja tietääkö kukaan,mikä on tupakan ja alkoholin hinta siellä paikan päällä ( esim supermarketeissa)? Kiitos jo etukäteen!
Sharm el Sheikh 27.10
anni*
61476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Millä firmalla olet menossa?
Useita lentoaj on tällä viikolla
peruttu.
Viinaa saa ostaa vain 24h ajan
maahansaapumisesta. Sen jälkeenkin
löytyy jostain kojusta jotain
hyttysmyrkylta vaikuttavaa sikahintaan.
Hei.
Mikä vuoksi lentoja peruttu?
Annille sitten vielä, että kävin Sharmissa talvella 2004. Se on hyvä matkailupaikka. Erityisesti me innostuimme snorklauksesta. Sitä kannattaa harrastaa jos yhtään olet vesi-ihminen. Palvelu joka paikassa oli vallan hyvää, ja kairon reissu toi matkaan vähän paikallisväriä ja kulttuuripuolta, koska Sharmhan on ihan turistipaikaksi laitettu. Varsinainen bailupaikka se ei ole,hmm.. mies joi Sakaraa ja Stellaa, kaljaa siis, en muista tarkkoja hintoja, mutta ei se liene kallista ollut, tosin ei mennyt päähänkään, mistä olin iloinen=). Iltoisin on enemmänkin sakkia kadulla, päiväsaikaan väki lienee retkillä, rannalla jne.
Ruokapuoli ei mitenkään hyvää ollut, vai liekö syötiin väärissä paikoissa, ruokien mausteettomuus hämmästytti kun kuitenkin on maustemaa. Edullisesti kyllä syö. Kannattaa muuten juoda hedelmämehuja, ne ovat herkullisia. Tulijaisikin löytyy kivasti.
Oikein mukavaa ja rentouttavaa lomaa sinulle! =)
Siksi että ihmiset ei uskalla mennä
sinne uusien pommi-iskujen pelossa.
Al Qaedahan on luvannut uusia iskuja
Sharmiin mutta itse kyllä tekisi sinne
mieli. Matkat vaan on kortilla kun
niitä on rankasti vähennetty.
Samoin Luxorin matkoja on vähennetty
mutta Hurghadaa ei lainkaan.
Egyptissähän on ollut tänäkin vuonna
useita pommi-iskuja. Sharmissa, Tabassa
ja Nuweibassa.
Dominan matka-monten kautta varasin äkkilähdön pari päivää sitten,enkä ainakaan mitään ole kuullut että lentoja olisi peruttu...Aika jännä tuo alkoholi määräysjuttu,hyvä tietää! Kiitos kaikille kommenteista! :)
jos äkkilähdön ostaa niin harvemmin kait silloin lentoa perutaan kyllä ne suunnitellaan vähän pitemmällä aika jänteellä.
Mutta totuus on että marraskuun alusta alkaen matkanjärjestäjät ovat yhdistelleet lentoja ja ainakin perjaintain lento Sharmiin peruttu kokonaan. Ja Detur perui koko kohteen talvikaudeksi marraskuun alusta alkaen.
Oon lähdössä ens to:na Sharmiin tyttöporukalla, mun siskon ja sen kaverin kanssa. Olin keväällä sharmissa, siis ennen pommi-iskuja. On aika outo fiilis mennä nyt myöhemmin...kun kuitenkin eri fiilis paikallisilla ja itse paikka muuttunut.
Ihastuin arabien elämänrytmiin ja tapoihin,ihana paikka. On kivaa lähteä kylmästä syksystä lämpimään,vähän ehkä liiankin lämpimään. :D
En tiennytkään että Al Qaida uhkaillut, koko ajanhan ne tosin taitaa uhkailla...
Paikalliset oluet on hyviä (stella,sakkara). Ja koska muslimit ei juo, niin viinaa on aika vähän tarjolla ja se ei ole halpaa. Mutta me ostetaan magnumia kossua jo lentokentältä mukaan. Desinfioi ja piristää iltaisin. :)