Ehkä hiukan tyhmä kysymys, mutta: Haluaisin joskus tulevaisuudessa aloittaa kilpailemisen, ja tuli mieleen, että kannattaakohan tässä hommassa ajatella noita painoindeksejä ja normaalipainon rajoja..? Kun jos menen alempaan painoluokkaan, johon pitäisi pudottaa kolmisen kiloa, painoindeksi olisi jotain 19,2 eli lievä alipaino jos normaalirajat menee 20-25 tai jotain vastaavaa.
Vai pitäisikö vaan mennä tähän ylempään painoluokkaan, jossa minulla olisi melkein kilon verran mahdollista lihoakin? ;)
mihin painoluokkaan..?
10
1677
Vastaukset
- AndyS
Kysy asiaa valmentajaltasi. Näkemättä sinua on mahdoton sanoa, onko painon pudottaminen kuinka terveellistä. Painoindeksi on vain suuntaa antava ja hoikkarakenteinen henkilö voi olla "alipainoinen" vaikka rasvaprosentti olisi ihan kohtuullinen.
Olettaisin, että valmentajasi suositus on se alempi painoluokka, mutta kysy häneltä. Fakta kumminkin on, että hyvät potkunyrkkeilijät eivät ole mitään kovin pulskaa sakkia. Esim. Jerehän on noin 190cm pitkä ja ottelupaino 67kg, mikä tekee painoindeksiksi 18,55.- Mellari
Jere on 185cm pitkä ja normi paino taitaa olla abot 70kg.
Yleensä nuorten ei kannata juurikaan pudottaa painoa kisoja varten,mutta jos on kyse aikuisesta niin suosittelisin alempaa sarjaa. - ad/hd
Mellari kirjoitti:
Jere on 185cm pitkä ja normi paino taitaa olla abot 70kg.
Yleensä nuorten ei kannata juurikaan pudottaa painoa kisoja varten,mutta jos on kyse aikuisesta niin suosittelisin alempaa sarjaa.Jere sanoo olevansa n.185, mut todellisuudessa on pitempi! Paino on normaalisti varmasti yli 70kg. Mut kisapaino on aina kisapaino, ja se muokataan YKSILÖLLISESTI... =)
- Mellari
ad/hd kirjoitti:
Jere sanoo olevansa n.185, mut todellisuudessa on pitempi! Paino on normaalisti varmasti yli 70kg. Mut kisapaino on aina kisapaino, ja se muokataan YKSILÖLLISESTI... =)
Pasi sanoi että Jere on 185cm ja kysyin Jereltä mikä on hänen kilpailukauden normipaino ja vastas noin 70kg.Että silleen,mites Oulussa??
- AndyS
Mellari kirjoitti:
Pasi sanoi että Jere on 185cm ja kysyin Jereltä mikä on hänen kilpailukauden normipaino ja vastas noin 70kg.Että silleen,mites Oulussa??
Olen varma, että Jere on ainakin lähellä 190cm. Minä olen pari senttiä yli sen 185cm ja Jere on minua pidempi.
- Mellari
AndyS kirjoitti:
Olen varma, että Jere on ainakin lähellä 190cm. Minä olen pari senttiä yli sen 185cm ja Jere on minua pidempi.
Ehkä olet sen verran alempivöinen,että katsot Jereä hieman ylöspäin???
- AndyS
Mellari kirjoitti:
Ehkä olet sen verran alempivöinen,että katsot Jereä hieman ylöspäin???
Onhan se noinkin, mutta olen silti asiasta täysin varma. Olen nähnyt Jeren myös itseni pituisten treenikaverieni vieressä ja oli se niitäkin pidempi.
- ad/hd
...unohda painos ja katso sitten mikäs on aluksi noin niinkuin suurinpiirtein lähellä. "Tärkeisiin" kisoihin yleensä vast pudotellaan kovasti painoa...
- Mellari
Ja yleensä tärkeitä kisoja on SM,EM tai MM-kisat.Ja edelleenkin junnuille ei yleensä suositella kummempaa painonpudotusta.
- ad/hd
Mellari kirjoitti:
Ja yleensä tärkeitä kisoja on SM,EM tai MM-kisat.Ja edelleenkin junnuille ei yleensä suositella kummempaa painonpudotusta.
..näreet...=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1266400Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716183Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443992Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482415Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1311456- 131299
- 1871128
- 64960