Millaista vaatetusta pidätte vauvalla sisällä? Omalla 2 kuukautisella pidän kietaisupaitaa ja ohuita housuja. Meillä on lämmintä 21 astetta. Yöllä samat vaatteet peitto. Peitto joskus kaksin kerroin. Tuntuu hullulta, että yöllä on enemmän päällä kuin päivällä. Onkohan päivällä liian vähän päällä?
Vauvan vaatetus sisällä?
Meri
42769
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
päälle kuin yöllä, päiväsaikaan kun vauva "jumppaa" ja käyttää energiaa, tuottaa lämpöä enemmän.
Luulen että päivällä riittää se kietaisupaita ja housut. Tai laitat vaikka vähän paksummat housut ja paidan. Jos kädet ja jalat tuntuu lämpimiltä niin ei tarvitse lisätä vaatetusta.
Vinkki, yöllä on unipussi todella kätevä.
Lapsi pärjää yöllä todellakin yhtä paljolla vaatekerralla kuin päivälläkin,mikäli sisällä on "normilämpötila".
Peitolla voi sitten säädellä lämpöä.Olettekos muuten huomanneet,että suurin osa lapsista ei peittoa tarvitse,vaan vanhemmat tuppaa sen laittamaan uudestaan ja uudestaan,vaikka lapsi on sen pois potkinut.
Muistattehan myös,että kätkytkuolleilla lapsilla on todettu olleen liikaa päällä.Vaikka eiköhän siinäkin ole muut syyt,jotka lopulta sen kätkytkuoleman aiheuttaa...
Siksi öisin voi lasta palella, ja siten peiton käyttö on perusteltua. Johtuu autonomisen hermoston toiminnasta ja elimistön levosta. Nyt kaksivuotiaan poikani lämmöt laskee, usein jopa 35,5 on aamulämpö. Samanlaista on ollut vauvasta asti. Lääkärien mukaan se on normaalia ja luonnollista. Erotus on vain aikuiseen se, että lapsi palelee herkemmin, ja liian vähäinen vaatetus johtaa ruumiinlämmön liialliseen laskemiseen. Siksi meillä on aina peitto käytössä, toki sen alla ei ole paksusti vaatteita.
Meidän vauva ei öisin suostu pitämään peittoa ollenkaan, nukkuu tyytyväisenä potkupuvussa.. Päivällä joskus pelkällä bodylla tai sitten housut body.. Tosin 4kk jumppaa koko ajan ja yrittää välillä hikipäässäkin eteenpäin:) Tai sitten meillä on lämpimämpi?
Meille neuvolassa sanottiin että niskasta tarkistetaan lämpö, että jalat ja kädet voi olla viileät vaikkei vauvalla ole kylmä (johtuen huonosta ääreisverenkierrosta)..