Luulin että Parkinsonin tautiin ei ole muuta apua kuin vahvojen lääkkeitten syöminen, mutta luin
meidän ruotsalaiseläkeläisten Veteraaniälehdestä tapauksen eräästä 69-vuotiaasta naisesta, joka on saanut takaisin aivan normaalin elämän ja voi hoitaa kotiaskareensa itse, voi käydä lenkillä jne.
Hän sairastui tautiin jo 49 vuotiaana ja hänen tilansa tuli aina vaan pahemmaksi. Mitkään lääkkeet eivät auttaneet.
5 vuotta sitten oli päätetty operoida "aivojen pace maker" häneen. Hänelle laitettiin elektrodit
aivoalueelle ja kytkettiin solisluun alla olevaan generaattoriin, jossa on patterit.
Kun sitten laite kytkettiin päälle, tapahtui ihme:
vapina lakkasi ja tänä päivänä hän voi tehdä kaikki kotiaskareensa, käydä ostoksilla ja lenkillä ilman ongelmia.
Ajatella, mikä elämänlaadun parannus!
meidän ruotsalaiseläkeläisten Veteraaniälehdestä tapauksen eräästä 69-vuotiaasta naisesta, joka on saanut takaisin aivan normaalin elämän ja voi hoitaa kotiaskareensa itse, voi käydä lenkillä jne.
Hän sairastui tautiin jo 49 vuotiaana ja hänen tilansa tuli aina vaan pahemmaksi. Mitkään lääkkeet eivät auttaneet.
5 vuotta sitten oli päätetty operoida "aivojen pace maker" häneen. Hänelle laitettiin elektrodit
aivoalueelle ja kytkettiin solisluun alla olevaan generaattoriin, jossa on patterit.
Kun sitten laite kytkettiin päälle, tapahtui ihme:
vapina lakkasi ja tänä päivänä hän voi tehdä kaikki kotiaskareensa, käydä ostoksilla ja lenkillä ilman ongelmia.
Ajatella, mikä elämänlaadun parannus!
Vastaukset 13
Vanhimmat
jossa tuo pace maker on laitettu paikoilleen, mutta tulokset eivät aina ole niin ruusuisia kuin annetaan ymmärtää.
Se on ensinnäkin iso ja kohtalaisen vaarallinen leikkaus, aina kun menään aivojen alueelle on riskit olemassa. Jotkut saavat siitä avun ja toiset taas eivät.
Lääkärit tekevät leikkauksia vain erittäin vaikeissa tapauksissa.
Lääketieteen ja tekniikan yhteistyö tuo tulosta. Keinoniveliin, luusiirrännäisiin y.m. on saatu apua, samoin elektroniikasta sydämen tahdistimiin ja nyt Parkinsonin tautiin (olisi muuten tauti saanut jäädä keksimättä).
Ihminenhän toimii sähköllä. Hermoratoja pitkin kulkevat käskyimpulssit ja seuraukset näkyvät tässäkin höpinässä.
tauti saanut jäädä keksimättä?
Selitäpäs tarkemmin.
vain jos joku kysyy.
Sinähän tiijät ettei kukkaa oo niin viisas ku ihiminen? Maalimassa ei kertakaikkiaan voi olla olemassa mittää viissaamppaa ku ihiminen, apinakki on palijo tyhymempiä.
Niin että Parkinsonin tauvinki täyttyy olla ihimisen keksintyä.
Vai onko joku eri mieltä?
misä viipyy vastaus?
Väitätkö että Parkinsonin tauti on vain keksitty juttu kuten luulotautikin?
ihmiselle joka sitä sairastaa.
mukaan estää sen perkisonin tulemista?
Olen jostain näin lukenut.
Onko perää sitä en osaa vielä sanoa , mutta toivon että asiassa olis jotain perääkin.
Älkää nyt tupakan vastustajat alkako mitään saarnaa pitään ,minulle vaikka polttelenkin.
Jospa se onkin ihan totta , että ei tule kun polttelee tupakkia.
Vielä ei ole mitään oireita siittä perkinsonista ollut.
Terv: Lokari¤
Piti olla tupakointi, eikä tukakainti.
Sorry kirjoitus virheeistäni.
Terv: Lokari¤
Jos on olemassa jotain sellaista, josta ei ole muuta kuin harmia, on tapana sanoa: Olis saanu olla keksimättä.
No, huonossti se vakavaan sairuden yhteyteen sopii. Eihän näitä keksitä, sairastutaan vaan.
vaan olen hoitsu joka hoitaa näitä parkinsonin tautiin sairastuneita, ja tauti ei todellakaan naurata. Se etenee pikku hiljaa ja usein potilas päätyy rullatuoliin, ja myös henkiset vauriot ovat usein huomattavia.
Kun dopamiini vähenee aivoista on sairaus tosiasia ja korvattava dopamiinihoito tehoaa vain muutaman vuoden ja sitten senkin teho huononee.
Itse vasta 32 vuotiaana hoitsuna en osaa ajatella sairastumista, mutta jokapäiväinen kokemus sairaiden kanssa on joskus raskasta, kun huomasin vahingossa sanan Parkinsonin tauti tällä palstalla, niin en voinut olla kirjoittamatta omaa kannanottoani.
Hyvää jatkoa teille kaikille 70 palstalaisille sekä terveyttä ja vireyttä edelleenkin, ainakin vielä kaksikymmentä vuotta.
oli hyvä kuulla hoitsun suusta.
Hyvää jatkoa Sinullekin!
Todella hienoja asioita tekniikan tuleminen lääketieteeseen erittäin hienosäätöisillekin alueille.
Olen jostakin ulkomaisesta lääketieteellisestä julkaisusta lukenut, myöskin Epilepsiaan on kehitetty saman tyyppinen metodi kuin Parkinsonismiin.
Ruuneperi tekniikan miehenä varmaankin tietää miten Epilepsiassa voidaan aivojen sähköinen purkautuminen aivojen tietyssä osassa estää. Epilepsian aiheuttama häiriökohta - purkautuminen- voidaan paikantaa EEG-tutkimuksella.
ps. Lenita Airiston kirjoittama kirja Jatkoaika, kannattaa lukea. Kirjasta saa hyviä vinkkejä elämänlaadun parantamiseksi, kremmpojen vähentämiseksi ja pitkäikäisyyden saavuttamiseksi.