Kun noita vikatilastoja oikein ajatuksen kanssa lukee, niin niistä voi päätellä, että Fiat on kaikkein luotettavin auto. Lisäksi niistä voi päätellä, että Fiatissa, toisin kuin muissa merkeissä, ei ole yhtään tyyppivikaa. Lisäksi jälleenmyyntiarvo on huomattavasti parempi kuin esim. Mercedes Benzizzä. Esim. Uuden mersun arvo saattaa ensimmäisen vuoden aikana laskea jopa 8 000 euroa, kun taas esim. Stilon arvo ensimmäisen vuoden aikana laskee ainoastaan 4 000 euroa. Repikää siitä pennut enenn kuin alatte Fiatia haukkumaan.
Fiat ainoa
aaakkakkakkkakaka
61507
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minulla Stilon hinta ei pudonnut edes kahdessa vuodessa tuota 4000 euroa. Ostin silloin, kun sen ovh putosi n. 2000 eur (kevät 2003) ja myin kun uuden ovh oli noussut takaisin sen n. 2000 euroa. Kyllä kävi mahdoton tuuri sen Stilon kanssa.
Tuulilasi Turbon mukaan kolme vähiten arvoaan menettävää autoa markkinoillamme on Toyota Yaris, Peugeot 206 ja Fiat Punto.
helppoahan se on todeta jos osaa lukea
1997 result: 8.9
Number of cars in survey: 2444
Main models in survey: Punto, Uno,
Brava/o, Tipo, Coupe
Average mileage: 15,300
A result that would have Mitsubishi
wringing its hands in despair will have
Fiat popping champagne corks. And so
it should. Can you imagine explaining
to a friend in the early '90s that a
survey would place Fiat above Nissan,
Mercedes-Benz and Mazda not on
styling, or character, or driving appeal
- but reliability?
Yet that's the picture from the 2444
Fiats on the Lex fleet. They performed
admirably to show that last year's
strong showing really was no fluke.
Shining star in the current Fiat line-up is the
Punto, a spacious supermini that's
fast developing a reputation even the Japanese
would envy. Its overall score
of just 4.1 is quite remarkable, placing it
within spitting distance of that
'supermini that never breaks', the Nissan Micra.
What is equally astounding is that such an
excellent reliability rating should
come from a car that is mostly used for short
journeys. Cars that are used for
stop/start trips are generally more unreliable
than high-mileage vehicles.
That's not the case with the Punto
"Kun noita vikatilastoja oikein ajatuksen kanssa lukee" Jotenkin tuo lause ei kökköölle sovi.
Nojoo, yritystä on. Esitetyillä hinnoilla ei ole mitään merkitystä, kun ei ole esitetty autojen hintaa uutena. Suhteellisella arvon alenemalla on merkitystä jälleennmyyntiarvoa ajatellessa. Ei absoluuttisella.
Autokaupassa voi tilanne olla toinen.
Jepjep astui provoon.. tietenkääsn noita ei voi verrata.
minun mielestä voi verrata ihan hyvin, kyllä 1 euro on vähemmän kuin kaksi euroa, noin yksinkertaistettuna, että sinäkin ymmärrät. On se ihme, että ensin maksaa itsensä kipeäksi jostain "loisto"autosta ja saa huomata, että menettää joka vuosi enemmän rahaa kuin se naapurin köyhä joka osti vaan se viiatin.