Me siis haluttais maalata vanha kattopaneeli ja nyt mietitään miten pitäis toimia?
Paneeli on siis lakattu silloin kun talo valmistui 1950 ja sen jälkeen sille ei oo tehty mitään. Pitääkö meidän nyt ensin hioa koko katto ennen kuin se maalataan vai onko sellaista maalia joka pysyis ilman hiomista. Se paneeli kun on tosi kaposta ja siinä tietty on kauheesti uria ja se olis karmee työ kattoa kun on n 70m2.
Kaikenlaisesta tiedosta kiitollinen.
Kattopaneelin maalaus?
7
9613
Vastaukset
- simo suti
Puupaneelia, oletan? Ensin pesu maalipesulla, ja sitten maali pintaan. Ei mitään ongelmaa, kyllä se siinä hiomatta pysyy.
- Se Leena
Kannattaa muuten pesun jälkeen antaa paneelin kuivua muutaman päivän, ettei vain käy niin, että lautojen raot näkyvät tummana lautojen kuivuessa. Lämmitys kannattaa pitää päällä ennen maalausta, jotta laudat ravistuisivat mahdollisimman hyvin ennen maalausta em. syystä. Normaalistihan uudessa katossa suositellaan maalausta kertaalleen ennen asennusta.
- varauksella
Pesu liottaa epäpuhtaudet, jotka voivat esiintyä, varsinkin peruslatekseilla maalatessa, kosteusvaurion näköisinä laikkuina valmiissa pinnassa.
Tuolla jatkossa onkin mainittu Super-lateksi, joka on varmasti mainio ratkaisu. Itse olen käyttänyt pohjaan alkydimaalia. Jehu tai Otex pohja/tartuntamaaleja, joiden päälle voi maalata esim. Ykköspohja:lla (täyshimmeä ja edullinen).
- pintaan
Me vedettiin suosituksesta valkoista Teknoksen SuperLateksia suoraan, ilman pesuja tai hiomisia. Se on hieno aine kun on vesiliukoinen mutta kuitenkin siinä on ainetta, joka tarttuu mihin vain, vaik peltiin. Sitä suoraan ja noin 3 kertaa ni lopputulos on hyvä. Olemme todella tyytyväisiä!
- mutta..
Niin, voihan sitä tehdä mitä vaan ja miten vaan, joskus jopa onnistuen..
Jos kyseessä on suht. puhdas ja rasvaton katto, niin varmaan onnistuukin, mutta mites ne oksat? Varmasti ne peittyy, mutta ettei vaan tulis läpi muutaman kuukauden/vuoden päästä?
Suunnitteilla mulla on sama homma (paneelina oksainen kuusi) En viitsi ilman oksien lakkausta edes kokeilla, menee vielä ketuille koko homma. Ja jos puhutaan rasvaisesta keittiön katosta, niin eikö pesu ole sentään aika pieni juttu hyvän lopputuloksen varmistamiseksi? - Alb
mutta.. kirjoitti:
Niin, voihan sitä tehdä mitä vaan ja miten vaan, joskus jopa onnistuen..
Jos kyseessä on suht. puhdas ja rasvaton katto, niin varmaan onnistuukin, mutta mites ne oksat? Varmasti ne peittyy, mutta ettei vaan tulis läpi muutaman kuukauden/vuoden päästä?
Suunnitteilla mulla on sama homma (paneelina oksainen kuusi) En viitsi ilman oksien lakkausta edes kokeilla, menee vielä ketuille koko homma. Ja jos puhutaan rasvaisesta keittiön katosta, niin eikö pesu ole sentään aika pieni juttu hyvän lopputuloksen varmistamiseksi?vanhasta paneelista mistä ei ole pihkaa irronnut niin miksi siitä irtois maalauksen jälkeen??
- Marza
Meillä on jotain 70 m2 vuonna -80 lakattua mäntypanelia katossa, jonka olemme ajatelleet maalata ja menetelmä askarruttaa. Remonttimies suositteli hiomista, mutta pesu kuulostaa kyllä yksinkertaisemmalta hommalta.
Aattelimme maalata katon kiiltävällä alkydiöljymaalilla. Tarviikohan jotain tartuntapohjaa alle? Uskoisin että kertaveto muuten saattaisi riittää. Ei haittaa vaikka puun kuvio tai oksankohdat jäävät näkyviin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli642618Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.272514Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️151694- 1021407
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1271396- 981337
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?241173Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411106Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141083Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest59985