Freddien paras soolobiisi?

Mun mielestä parhaita on: Living on my own, Fooling around, The great pretender ja Made in heaven. En oo kyllä niitä kaikkia kuullu =)
8987
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Toi Living on my own on munkin mielestä paras soolo biisi. Menevä

Äänestä
  • Freddien soolotuotanto on aika erilaista kuin mitä queenin musiikki oli, vaikkapa eipä queenkään aina kuulostanut queeniltä (hot space).
    . Freddyn parhaita soolobiisejä on Let's turn it on, hold on, great pretender, have a nice day, guide me home, how can i go on.... Omistan sen 12 cd:n collectionin missä on mielenkiintoisia harvinaisuuksia ja studiosessioita Mr.bad guyn ja barcelonan ajalta.

    Äänestä

Ei soolo, ei Queenin kanssa, mutta paras mielestäni tässä kategoriassa. Karvat nousee pystyyn kun ajatteleekin...(Taidettiin tehdä Barcelonan olympialaisten kunniaksi vai muistanko väärin?)

Äänestä
  • Freddie laulaa Barcelonan Montserrat Caballen kanssa joka on oopperalaulaja. Se tehtiin jo 1987 ja siitä piti tulla olumpialaisten tunnusmelodia mutta Freddie kuoli ja kappalae jostain syystä vaihdettiin. Kannattaa kuunnella Freddien 3 levyn sooloboksi jossa myös muita upeita kappaleita Caballen kanssa ja yhden soolovideo DVDnkin olen nähnyt. Freddie oli yhtä hyvä ellei parempikin sooloillessaan kuin Queenissa, koska oopperaa se halusi myös laulaa.

    Äänestä

Going Back ja I Can Hear Music :)

Äänestä
  • Your kind a lover ja mr bad guy

    Äänestä

Omia suosikkejani:

Goin' Back
Mr. Bad Guy
Barcelona
How Can I Go On
In My Defence
Love Kills

Boxilla julkaistuista demoista etenkin Love Makin' Love ja Holding On on sellaisia, jotka kuulosti pirun hyviltä ja joista olisi hienoa kuulla oikein kunnolla tuotetut valmiit versiot. Vaikka toisaalta, ehkä on parempi jättää Freddien taide rauhaan. Kyllä niitä hirveitä remixejä kuultiin 90-luvulla ihan riittävästi:)

Äänestä

on how gan i go on!! se on niin hyva ja niin melodinen ja niin parasta freddieta ku voi vaan olla!! =D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-J-T- kirjoitti:

Mun mielestä parhaita on: Living on my own, Fooling around, The great pretender ja Made in heaven. En oo kyllä niitä kaikkia kuullu =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu