Mistähän mahtanee kuulua tunnistamaton vapattava ääni? Ei tärinää eikä tutinaa. Mutta selvästi vaoattava, väpättävä ääni tulee jostain edestä. Taajuus on nopeuteen liittyvä, sama onko vapaalla tai sama mikä vaihde. Ei vaikuta tien kuopat tai kolot. Selvimmin täysin tasaisella tiellä. Ei minusta renkaista, voisko olla vetonivel?? kuinka tutkittavissa? Miten ne kuuluisat koiranluut?
kiitos etukäteen asiantuntemuksista
kiitos etukäteen asiantuntemuksista
Vastaukset 11
Vanhimmat
nimenomaan montuissa joten vikaa pitänee etsiä muualta. Valitettavasti en osaa paremmin auttaa
tuntuisi todennäköiseltä, jotain tutinaa kyllä niihin liittyisi. Jos et viitsi vaihtaa eturenkaita taakse ja päin vastoin niin kohtahan ajelet talvirenkailla, jolloin tulee "testattua" renkaiden vaikutus.
Veikkaisin että renkaan pinnassa on joku poikkeava alue.
Vetoakseli ei noilla kilometreillä pitäisi äännellä ellei ole suojakumi rikki ja rasvat tiellä/kurat sisässä.
Pyörän laakeri ei yleensä tuolla lailla ääntele mutta onhan niitä erilaisia vikoja niissäkin.
Tarpeeton ääni on merkki jostain joka ei ole niinkuin insinöörit on suunnitelleet, mutta ei se välttämättä vielä vika ole.
uutena samantyylistä vaivaa ja se ei esiintynyt edes aina ja pyysinkin asentajaa ajamaan autolla, että saisin varmistuksen onko siellä vikaa. Koeajon jälkeen asentaja sanoi, että vaihdetaan sinne oikeanpuolen vetoakseli, koska tuntuu pitävän "tutinaa" ja todella se häipyi sieltä. On kuulema joskus pientä heitto ollut niissä , että ei ole ihan tasapainossa
Joo, ei ollut ääni renkaista tuleva. Jostain keulasta tulee sellainen vapattava, väpättävä ääni, ei täristä eikä tunnu ratissa.
olla tuo edellämainitsemani vetoakseli tai sen tukilaakerista aiheutuva. Niitä on takuusen pösöihin vaihdettu juuri tuon ääntelyn takia ja se ei itselläkään täristänyt muuta kuin 150km nopeudessa joskus ja joskus taas ei ja vielä kun harvoin tulee noin kovaa ajeltua niin eihän sitä huomannu heti
tämän auton. Myyjä sanoi, että autossa on ½v kuluttajasuojan mukainen takuu. Sisältääkö ko. takuu tällaisen vian? Käsittääkseni käytetyissä oleva takuu kattaa moottorin ja voimansiirtolaitteet, kuuluuko vetoakselit voimansiirtolaitteisiin?
Kiitos asiantuntevasta kannanotosta.
tuli vielä mieleen, että onko autossasi aluuminivanteet vai peltivanteet
sekä kesä ja talvipyörissä. Eli ei kait sattuis molemmissa vannesatsissa viallisia. vai vaatiiko pesonen aluvanteet? en usko!
tuli mieleen, jos sattui olemaan aluvanteet niin niiden keskitys on tositarkka ja saattaa jäädä pystyheittoa, jos kiristää ensin yhdenpultin, kun ne on syytä kiristää ristiin ja vähän kerralla niin asettuu, mutta peltivanteiden kanssa ei ole ongelmaa muuta kuin itsellä oli kyllä uutena yhdessävanteessa pystyheittoa ja vaihettiin siihen takuuseen
kun viesti ei tullut. Eli ajattelinkin lähinnä, jos ois nuo alut niin niiden keskittyminen on vähän huonompaa, jos vetäisee ensin yhdenpultin kiinni, kun ne pitäis kiristää vähän kerrassaan ja ristiin vaikka niissä on ne soviteholkit ja pahimmassa tapuksessa joutuu puhdistaan sen keskiön, että ei jää pystyheittoa. Lisäksi itsellä oli kyllä uutena yhdessä peltivanteessa pystyheittoa lähemmäs 5mm ja vaihdettiin takuuseen sekin, mutta se kyllä aiheutti selvästi ravistusta ja niitä painotettiikin muutaman kerran ennenkuin asentaja huomas, että eihän tätä saakkaan painoon kun se heittää noin paljon
aamupäivälläkin kirjoitettu