mulla viikkoja 6, tänään on tullut sellaista ruskehtavaa vuotoa, kuin limaa, vuotoa on vain vähän ja huomasin sen pyyhkiessäni... onko normaalia? Kipuja ei vatsassa ole vain normaalit raskauden oireet, vähän heikottaa, rinnat arat ja vatsassa vain turvonnut olo. Olenko turhaan huolissani vai onko syytä olla? En ole käynyt vielä edes neuvolassa
ruskeaa vuotoa...
todella huolissaan
91422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hei,
en halua maalata piruja seinille mutta olisi varmaan parasta jos menisit heti lääkäriin.
Vuoto voi parhaassa tapauksessa olla ihan normaalia, mutta omat keskenmenoni ovat aina alkaneet kuvaamallasi tavalla. Vuoto on pikkuhiljaa voimistunut ja kivut tulevat siinä samalla.
Älä jää murehtimaan asiaa vaan lähde heti.
Pääset ultraan jossa nähdän heti onko kaikki hyvin.
Toivotaan parasta.
Mulla on jo ennestään kolme lasta, mutta ei kokemusta tälläisestä. En voi lähteä nyt lääkäriin...mihin laittaisin nuo lapset siksi aikaa.
Tuota ruskeaa pientä vuotoa oli pari päivää, sitten se loppui. Luulin, että kaikki olisi ollut hyvin, mutta sitten muutaman päivän päästä ilman minkäänlaista varoitusta hulahtikin sitten täysin kirkasta verta ensin housut märäksi, ja pytylle päästyäni vielä lorisi paljon. Ei jäänyt mitään epäselvää. Menin sairaalaan, mutta kohtu ei ollut vielä tyhjentynyt, joten pääsin verikokeiden jälkeen kotiin odottelemaan loppuja. Vuotoa vaan ei enää tuobn ison jälkeen ollut, joten viikon päästä kaavittiin.
Keskenmenosta ei ollut minkäänlaisia oireita, eikä siihen missään vaiheessa liittynyt muuta kuin vuoto. Sekin tosiaan alkoi täysin yhtäkkiä ja varoittamatta (koulun ruokailutiloissa).
Ruskea vuoto voi johtua monesta asiasta.
Esim jos olet harrastanut seksiä ja kohdunkaula on ärsyyntynyt niin siellä voi olla joku pieni vuoto.
Kiinnitys vuotoja voi kanssa olla.
Faktahan on se että ei ole mikään hätä jos sulla ei o kamalia kipuja, ja jos se alkio on sieltä pois tulossa niin sille ei voi tehdä yhtään mitään vaikka kävisitkin koko kaupungin kaikki ultrat läpi.
Pidetään peukkuja ja Toivotaan parasta!
Voimia sinulle!
Eka raskaudessa oli samanlaista vuotoa, keskenmeno tuli.
Toka raskaudessa myös tuollaista, mutta nyt rv 19 ja kaikki ainakin vielä hyvin.
..ollaan, raskausviikolla 7 mennään, ja rusehtavaa vuotoa (pikkuriikkisen) on tullut aina välillä..en tiedä pitäisikö huolestua, mutta kun ei ole kipuja ollut, niin olen ollut odottavalla kannalla.Toivon että kaikki on hyvin, niin sulla kuin mullakin!
No mulla tuli juuri kuvaamaasi rusehtavaa vuotoa (kuin valkovuotoa, joka oli hiukkasen punertavaa/ruskeaa) rv 7 . Vuotoa tuli pari päivää ja loppui sitten. Pikkuhousunsuoja riitti mainiosti, eli paljon ei tullut. Kipuja ei ollut minkäänlaisia. Vuoto alkoi aamulla ja illalla kävin polilla ultrattavana; kaikki ok, eikä vuotoa tuolloin edes nähtävissä. Seuraavana päivänä kuitenkin vuosi edelleen, iltaa kohti vähitellen loppui. Myöhemmin selvisi, että kohdunsuun lähelle kiinnittynyt istukka kai vuoteli reunastaan.
Olen ymmärtänyt, että vähäinen vuoto on todella tavallista. Jos tulee kipuja, vuoto muuttuu kuukautisvuodon kaltaiseksi tai kestää pitempään kuin pari päivää, voi olla syytä huoleen. Rauhan tietysti saisit, jos kävisit ultralla kurkkaamassa masuun.
Toivotaan parasta :)
samanlaista vuotoa alkuraskaudesta kaksikin kertaa. Ajoittui suunnilleen samoihin aikoihin kun kuukautisten olisi pitänyt alkaa. Kipujakin vatsassa oli, mutta viikon 12 niskaturvotusultrassa näkyi kaikki olevan hyvin. Nyt viikolla 17 1 ja eteenpäin mennään.
Minulla kans ollut ruskehtavaa vuotoa muutamana päivänä parikin kertaa. Mutta ei ollut mahakipuja. Huolestuin kuitenkin ja soitin sairaanhoitajalle, hän kertoi että ei syytä huoleen jos vuoto vähäistä eikä kipuja ole. joskus voi kuulemma tulla vuotoa samoihin aikoihin kun pitäisi tulla kuukautiset ennen raskautta. Itse olen jo viikolla 22, ja pelästyin vuotoja tosi pahasti. Kuitenkin vauvan olen jo nähnyt 3 kertaa ultralla ja olisi ollut todella hirveää menettää vauva tässä vaiheessa raskautta.