Olisin ihan tiedustellut tällästä, kun kävin tänään 5v tyttäreni kanssa lääkärillä ja lääkäri kuunteli sydän ääniä ja kuuli siellä että yksi äänistä tulee liian aikaisin eli jos normaali ääni on tälläinen että pum---pum---pum niin tyttärelläni kuului näin
pum---pum---pum-pum---pum---pum---
Sydänkäyristä näkyi että se tulee sydämen eteiskammiosta. Aika vaikea selittää mutta olisin kiinnostunut onko kenellekään sattunut vastaavaa, että kuinka huolissaan pitäis olla. Meillä on uusi lääkäri käynti viikon kuluttua!!!!
pum---pum---pum-pum---pum---pum---
Sydänkäyristä näkyi että se tulee sydämen eteiskammiosta. Aika vaikea selittää mutta olisin kiinnostunut onko kenellekään sattunut vastaavaa, että kuinka huolissaan pitäis olla. Meillä on uusi lääkäri käynti viikon kuluttua!!!!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sydämessä ei kyllä ole mitään eteiskammioita, vaan kaksi eteistä ja kaksi kammiota. Sekavasta selityksestä tuli ensimmäisenä mieleen tavallinen kammiolisälyönti. Niitä kyllä tulee kaikilla ihmisillä enemmän tai vähemmän, enemmän jos on nestehukka, kova rasitus tai valvomista takana. Lisälyönti tuntuu siltä kuin sydän jättäisi yhden lyönnin väliin. Ilmiö ei kuitenkaan ole vaarallinen eikä siitä ole mitään haittaa, jos lisälyöntejä ei tule kovin montaa minuutissa.
Toinen yleinen mutta hyvänlaatuinen poikkeama erityisesti lasten sydänäänissä on systolinen sivuääni. Olisiko kyse ollut tästä? Tällöin jokaisen systolisen sydänäänen jälkeen kuuluu ylimääräinen ääni, yleensä sellainen suhina. Voisi sekin sopia tuohon kuvaukseesi. Alle kouluikäisillä lapsilla tuo sivuääni on melko yleinen ja ihan normaali, siis jos se on ollut aina. Ääni johtuu siitä, että lapsen sydämessä veri virtaa todella kovasti ja sydämestä lähtiessään pyörteilee aorttaläpän edessä. Siitä siis se ääni, joka kuuluu nimenomaan aorttaläpän kuuntelualueella...Jos aikuisella tai lapsellakin yhtäkkiä ilmaantuu uusi sivuääni, se voi kertoa mm. läppäviasta, eli jonkun läpän vuotamisesta, ahtautumisesta tai jopa niiden yhdistelmästä. Tai sitten se on ihan normaali ilmiö, jota kukaan vain ei ole ennen sattunut kuulemaan. Olisiko lääkäri muuten puhunut eteis-kammioläpistä? Niistä kuuluva sivuääni ei ole normaali ilmiö, mutta eipä välttämättä merkki mistään pahastakaan.
Vielä ei ehkä kannata huolestua, kun ei ole selvyyttä asioista. Ylimääräinen ääni voi hyvinkin olla ihan normaali ominaisuus, mutta lisätutkimuksissahan se sitten selviää! Eli älä huolehdi turhaan. Varmasti mitään hengenhätää ei ole, jos tyttö on kasvanut normaalisti ja jaksaa leikkiä.
mutta kandilla taitaa olla asiat päässä sekaisin. sydämmen toiminnasta puhuttaessa löytyy käsite "eteiskammio" toivottavasti sinä et koskaan tule hoitamaan hippaläppävuotoani...
että sanooko sinulle mitään sydämen johtumis häiriö, kuten sinuseteis-katkos tai ETEISKAMMIO-katkos???
t.edellinen valaisija
kuului 1v tytöllä vast sivuääni.Löydös eteisväli seinä aukko joka lievä synnynnäinen sydänvika.Ei aiheuta lapsella mitään oireita mutta voi iän myöstä kuormittaa keuhkoverenkiertoa joten meillä tod näk sulkuoperaatio jossainb vaiheessa ennen kouluikää.OVat harvinaisia kylla, ääni voi kuulua muutenkin.Mutta tutkia kannattaa ja jos jotain löytyy hoito nyk hyvää!
mene erikoslääkärille jos huolettaa.Ainakin lastenlääkäri jollein sydäntautien erik lääkäri.KOkeneet lastenlääkärit osaavat kyllä kuulla mikä on viaton sivuäääni ja ikä vaatii lisätutkimusta
Taisitte lukea/ymmärtää väärin...Tottakai tiedän että puhutaan eteiskammioläpistä tai eteiskammiokatkoksesta. Mutta noissa yhteyksissä tarkoitetaan rakennetta tai asiaa, joka sijaitsee eteisen ja kammion VÄLILLÄ. Aivan kuten puhutaan vaikkapa pohjois-eteläsuunnasta, syyskesästä tai nenämahaletkusta. Yritin siis sanoa, ettei sydämessä ole anatomista aluetta nimeltä eteiskammio, niin kuin alkuperäinen kirjoittaja tuntui käsittäneen.
Minulla on totaaliblokki (nyt tahdistin).
Eteis-kammiokatkos ns. AV-katkos on eteisen JA kammion välinen johtumishäiriö.
Mitään "eteiskammiota" ei todellakaan ole olemassa!
Sympatiat avuliaalle nimim. "kandille".
Odottelen muuten hiippaläppä l. mitraaliläppäleikkausta.....