HST / RST

Eli monessa keskustelussa on rst ja hst ajateltu samaksi, tai eroa ei aina tunnuta tietävvän.
Erohan on siinä että HTS:ssä on kromin lisäksi molybdeeniä.
43155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ja jos molybdeenin merkitys seosaineena ei sano useimmille mitään, voi sen oleellisimman vaikutuksenkin kertoa. Ruostumaton teräs, se tavallisin 18/8 seos, on itse asiassa erittäin huonosti kloridipitoisiin merivesiolosuhteisiin sopiva. Yhdistelmä vetojännitystä ja kloridia (=merivettä) aiheuttaa helposti raerajakorroosiota, joka ilmenee siten, että osa napsahtaa poikki mitään ennalta varoittelematta. Useimmiten ilmiö löytyy hitsisauman vierestä, jossa kuumuus on aiheuttanut materiaalissa muutoksia ja usein jättänyt vielä pysyvän vetojännitystilan jäähtymisen ja vastaavan kutistumisen seurauksena.

Lisäksi vielä se esteettinen haitta, joka syntyy ruostumattoman ruuvin kannasta lähtevästä ruostenorosta.

Äänestä
  • Tere,

    Ilmeisesti kyseisenä esimerkkinä voin kertoa oman poijuhakani pettämisen kesällä. Poijuhaka on sellainen jousella avattavaa kita mallia ja siinä on kidan päässä hitsaukset. Haka oli ollut käytössä vain vajaat kolme kuukautta kun satamaan tullessa naapuriveneen omistaja oli sitomassa veneeni perää kiinni (kiitokset hänelle). Haan hitsaussauma oli pettänyt...

    Tuulta ei ollut kuin 5 m/s joten mistään myrskystä ei ollut kyse.

    Selityksenä tietysti voi olla huono hitsauskin.

    Äänestä

  • Sama asia oli eijemmin esillä täällä palstalla kun keskusteltiin rst kiillotuksesta ja rst :n sopivuudesta meriolosuhteisiin.

    Äänestä

  • metallimies kirjoitti:

    Sama asia oli eijemmin esillä täällä palstalla kun keskusteltiin rst kiillotuksesta ja rst :n sopivuudesta meriolosuhteisiin.

    ja kaikki muutkin täällä käsiteltävät asiat ovat olleet vuosien mittaan esillä useita kertoja. Mutta tällainen tieto ei juurikaan kysyjää hyödytä.

    Jos asiasta on lähi aikoina keskusteltu, niin linkki sinne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eroavaisuudet kirjoitti:

Eli monessa keskustelussa on rst ja hst ajateltu samaksi, tai eroa ei aina tunnuta tietävvän.
Erohan on siinä että HTS:ssä on kromin lisäksi molybdeeniä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu