Näin pääsi käymään..
Omistan Trans Sportin vm 1999. Olen auton toinen omistaja. Auto huollettu ensimmäisen omistajan toimesta säännöllisesti merkkiliikkeessä. Minä myös jatkoin tätä perinnettä ja olen huollattanut autoni merkkiliikkeessä. Viimeisin huolto tehtiin 165000 km kohdalla. Nyt autolla ajettu n 170000 km.
Autoni vaihdelaatikko on muutaman kerran pitänyt ääntä vedossa ja niinpä kyselin, että mistä moinen voisi johtua muutamalta tutultani. Ja huomasin, että tällä palstallakin joku oli kohdannut moisen ongelman.
No kaikkien ensimmäinen neuvo oli öljyn vaihto laatikkoon.. No minä katselin tuossa huoltokirjaa ja sen mukaan laatikon öljy vaihdetaan 165000 km huollossa, joten arvelin, että vian täytyy olla muualla, koska olihan autoni käynyt em. huollossa.
Asia selvisi tässä eilen päivällä, eli autooni ei ollutkaan vaihdettu huollossa laatikon öljyjä, jostakin syystä!! Eikös näihin merkkiliikkeen huoltoihin pitäisi pystyä jollakin tavalla luottamaan???
Onko näillä liikkeillä minkälainen vastuu tällaisissa asioissa. olen ymmärtänyt, että autom. laatikko on aikaslailla tarkka juuri tästä öljyn laadusta/määrästä. Mitäs jos tästä syystä laatikko olisi/on rikkoutunut.
Perskeles
Takuu huolto
3
690
Vastaukset
- Chevy63
Mulla 1998 Chevyssä vaihdettiin merkittyä aiemmassa huollossa laatikon nesteet ja normaalisti seurataan välihuolloissa nesteen hajua ja väriä.
Varmistapa, ettei autoon ole tehty tuota vaihtoa vaikkapa 150tkm kohdalla?
Millaista ääntä se sun laatikko pitää ja missä tilanteessa tarkalleen?Ääni oli kiihdytyksen aikana kuuluvaa vihellystä ja laatikko vaihtoi vaihteita paukauttamalla. Ensimmäinen kerta tapahtui kärriä vedettäessä, toinen kerta normaali ajossa. Tämän jälkeen sitä en ole havainnut. Kärriä olen vetänyt ohjeen mukaan 3:s vaihteella.
Huoltokirjaan tätä aiempaa öljynvaihtoa ei ole ainakaan merkattu.
Mitäpä mieltä sinä olet tästä merkkiliikkeen vastuusta?? Olen ymmärtänyt, että laatikon öljyn määrä ja laatu on todella tarkka.- Chevy63
jpm112 kirjoitti:
Ääni oli kiihdytyksen aikana kuuluvaa vihellystä ja laatikko vaihtoi vaihteita paukauttamalla. Ensimmäinen kerta tapahtui kärriä vedettäessä, toinen kerta normaali ajossa. Tämän jälkeen sitä en ole havainnut. Kärriä olen vetänyt ohjeen mukaan 3:s vaihteella.
Huoltokirjaan tätä aiempaa öljynvaihtoa ei ole ainakaan merkattu.
Mitäpä mieltä sinä olet tästä merkkiliikkeen vastuusta?? Olen ymmärtänyt, että laatikon öljyn määrä ja laatu on todella tarkka.Niinhän sen pitäisi olla, että merkkiliikkeen huoltoon pitäisi voida luottaa. Mutta enemmän taitaa voida luottaa siihen tuttuun huoltomieheen, oli sitten merkkiliikkeessä tai ei. Siihen joka sanoo mitä oikeasti on tehty.
Näissä samoissa autoissa on imusarjan tivarissa tyyppivika ja saattaa alkaa jossain vaiheessa vuotamaan. GM on myöntänyt asian ja siitä on korjausbulletiinikin, mutta kaikkialla maailmassa kuluttaja sen rempan itse maksaa jos kohdalle osuu ja takuuaika on täynnä.
Jos laatikko ei ole myöhemmin oireillut ja pelaa ongelmitta, nestemäärä on normaali eikä neste haise palaneelle ja ole mustunuta, en menettäisi yöunia. Vaihdata vaikka nyt ne öljyt. Chevy ei ainakaan mun tietojen mukaan ole ihan niin tarkka kuin Vojaakkeri noista laatikon nesteistä, mutta kannattaa silti olla tarkkana. Itse tarkistan parin viikon välein laatikon nesteiden tason ja laadun ja vaihdatan tarvittaessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait102898- 392527
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381393- 841330
- 631211
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40959Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124853- 32786
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi27635Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58596