Kaapeliyhteyden rajoitukset?

Peukalo

Osaako joku kertoa, onko kaapeliyhteydessä jotain rajoitteita verrattuna ADSL:ään?

Joku väitti, ettei esimerkiksi Skype-nettipuhelin toimisi kaapeliverkossa. Jos ei toimi, mistä se voi johtua, vai onko kyseessä urbaanilegenda?

Kiitos vastauksista!

5

1563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhi

      Taitaa ollu vaan joku tornihuhu.
      Mulla ainakin skype toimii elisan kaapelilla...

      • on hyvä

        mulla kanssa toimii skypet ja meset elisan kaapelilla.
        muutenkaan ei ole pahaa sanottavaa liittymästä. vajaan vuoden sisällä ollut yksi ainoa vajaan tunnin katkos jonka olen havainnut.
        adsl-aikana pätkiminen oli oikein ongelma (silloinkin oli elisan liittymä)


    • Jaromir

      ne yhteydet, kun vaan modeemi kestää. Se saattaa aikaajoin pätkäistä yhteyden. Eli sivut ei aukee. Sitten hetken ihmettelyn jälkeen huomaat ettei ole yhteyttä. Silloin vaan modeemista virtapiuha irti ja takana olevaa reset-nappia kynällä painat ainakin puolen minsaa. Sit pelaa. Sen saattaa joutua tekeen useinkin.
      Toinen juttu on se millasen liittymän otat. Mikäli palvelussa on keskitetty palomuuri valmiina, se saattaa aiheuttaa p2p-ohjelmiin ongelmia. Muuten toimii hyvin!

    • justiisa joo ihan

      jetsulleen..
      joo siis kaapeliyhteyshän on teoreettisesti humattavasti parempi.. sitä vaan ei käytetä hyväksi missään.. esm adsl max nopeus muistaakseni jotain 8mt
      kaapelissa se on 30mt..
      ja jo jossain liittymässä jotain rajoitetaan niin se on juuri adsl.. viiimeiseksi aletaan kaapeliyhteyttä rajoittelemaan jos josku jotain yleensä aletaan rajoitaa..
      ja kun aletaan rajoittaa ni silloin häipyy asiakaat ja russian alkaa tarjota suomalaisille laajakaista yhteyksiä ;)

      t.futuristi

    • kaapeli pro

      ei ole mitään rajoitteita nopeuttakin saadaan vaik 30mt jos joku sitä tarjois, kaikin puolin huomattavasti "vapaampi" kuin dsl :)

      adsl nopeus raja on 8mt se on maksimi mitä sillä saadaan.

      t.adsl2 24mt

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      151
      8224
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      427
      7279
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3743
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      146
      3412
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2904
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      47
      2438
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1966
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1823
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      35
      1629
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1488
    Aihe