kolmasti tunnustanut bodom

kolme kertaa teot tunnustanutta ei
tällä kertaa tuomittu.
tehty mikä tehty - 15 vuotta tuli.
4761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kolme kertaa?

Äänestä

Väitteen on esittänyt Tutkija Tuominen krp:stä.
Väite on todettu Tuomisen keinovalikoiman bluffiksi.Siis tarkoitus oli ärsyttää puolustusta,kohahduttaa oikeutta ja saada tunnustus epäillyltä.

Suomeksi = Oljenkorsi pelissä HSPT,Haluatko Suomen parhaaksi tutkijaksi.

Bluffia Tuominen julkisesti käytti vuonna 2002 Imatralla tutkiessaan Eveliina Lappalaisen surmaa.Näyttö perustui tuolloinkin surmaajan hanskoista eristettyyn DNA:han.

Tutkija Tuominen ja tutkinnanjohtaja Sorjonen
julkaisuttivat Iltasanomat-lehdessä lööpin:
"Poliisi kolkuttaa kohta surmaajan ovelle"
Tosiasiassa poliisilla ei ollut hajuakaan surmaajasta,Otto-nimisestä nuorukaisesta.

Äänestä
  • bluffi -sana ei kuvaa eveliinan tapausta
    kyllä millään tavalla. silloin haluttiin
    kiristää silmukkaa tekijän ympärillä,
    vaikkei mitään tiedetty siinä vaiheessa.
    tämä viimeinen tutkija, soronen vai sorjonen
    mikä nyt olikaan, kävi juttua uudestaan läpi,
    ja tuli siihen tulokseen että nuorisojoukkoa
    joka oli ollut pelaamassa salibandyä pitäisi
    jututtaa uudelleen. siitähän se läpimurto
    sitten tulikin varsin nopeasti.
    joten jutun ratkaisemisessa ei käytetty missään
    vaiheessa bluffia, vaan normaalia psykologista
    sotaa tekijää vastaan.

    Äänestä

teot ilmeisesti lukuisia kertoja, mutta koska syytön itsekin on epäuskottava todistaja niin ovat myös nämä naiset...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


x-files kirjoitti:

kolme kertaa teot tunnustanutta ei
tällä kertaa tuomittu.
tehty mikä tehty - 15 vuotta tuli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu