Haibarbi

Ällistynyt

Olin eräässä eläinkaupassa, jossa katselin haibarbeja.Kysyin myyjältä minkäkokoisen akvaarion ne vaativat ja hän vastasi parinsadan litran riittävän hyvin ja, että haibarbeja olisi hyvä olla noin viisi.....Minulla on noin kahden ja puolensadan litran akvaario,mutta epäilen vahvasti! Ovathan haibarbit parvikaloja,mutta eivätkö ne kasva jopa 30 senttiseksi??Naurettavaa toimintaa...

5

1803

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aqua2002

      Voisit kertoa liikkeenpitäjälle, että ottaa selvää kaloista, joita myy, eikä vain arvaile. Tuollaisesta liikkeestä itse en ostaisi mitään. Jos alkaa puhumaan, jostai tukusta tulleista papereista, niin voit ystävällisesti valaista, että tukku vain toimittaa, eivätkä tiedä juuri mitään kaloista. Monesti myös virheitä kalojen nimissäkin.

      Kasvavat jopa suuremmiksikin kuin 30cm. Ovat vilkkaita kaloja ja siksi akvaarion koko on lähemmäksti tuota 500 litraa kuin 200 litraa. Tarvitsevat siis uimatilaa, jota 200 litrainen ei pysty tarjoamaan.

      Tästäkin opimme, että parempi ottaa itse selvää kaloista, kuin luottaa myyjään - ellei ole asioinut pitemmän aikaa samassa liikkeessä ja tuntee myyjän.

      • Rääkky

        Väitän edelleen että haibarbille sopivampi allaskoko on tuhannesta litrasta ylöspäin - se on äärimmäisen vilkas ja suuri kala.

        http://www.lemmikkipalstat.net/foorumit/Forum21/HTML/001379.html

        Tiedän että on vallan ikävää linkittää kilpailevan foorumin tekstejä mutta oleellisen tiedon ollessa kyseessä kukaan tuskin häviää- ainakaan kala ei häviä.


    • haibarbi

      Kyllä! Haibarbit kasvavat 30-40cm pitkäksi. Mulle sanottiin eläinkaupassa, että tummaleväplekonkin voi laittaa 200 litraiseen!! En kuitenkan vastustanut kiusausta, vaan ostin tummaleväplekon ja 2 haibarbia 200 litraiseen. Ajattelin, että kun kasvavat, ostan isoman akvaarion, ja sinne sitten 3 haita lisää :D

    • ;))

      Joo, sun kannattaisi samantien hankkia se 800-1000 litrainen, sillä edellämainitut kalat kasvavat vauhdilla. 200 litrainen on jo 15cm haibarbille auttamatta liian pieni. Edes nuorina ei kannata kaloja laittaa liian pieneen, sillä kasvu voi häiriintyä ja tästä sitten tulee sairauksia ja vammoja, kuten ihmisillekin. Haibarbille VÄHINTÄÄN 2m pituutta ja 60cm leveyttä.

      Kannattaa lukea vähän ja hankkia kokemusta, ennen kuin muita neuvoo hankkimaan 200 litraiseen kyseisiä kaloja. Tuollainen kauppiaskaan ei ole kovin hyvä tietolähde, rahanahne eläinrääkkääjä. Kaloja ei ikinä saa hankkia hetken mielijohteesta kaupassa, vaan etukäteen pitää selvittää, mitä on hankkimassa. Kala ei ole karkki, se on elävä olento. Siksi se pitääkin hannkia harkiten, eikä kuten irtokarkit. Kannattaa mennä seuraavalle sivustolle ja opiskella ihan rauhassa: http://www.aqua-web.fi/forum/viewtopic.php?f=17&t=63330&start=0

    • Jokkerix

      Haibarbit ovat parvikaloja ja niille sopiva akvaario on mahdollisimman suuri esim, 1000 l ylöspäin. Aina kun hankkii akvaariokaloja kannattaa miettiä, että mikä kala sopii omaan kotiakvaarioon. Tälläisiä jättiläiskaloiksi kasvavia lajeja kannattaa yleensä välttää ja valita pienenmpiä kaloja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      39
      4208
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4022
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3138
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      3031
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3004
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2726
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2463
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2085
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      2015
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1780
    Aihe