Karibian risteily? Meksiko?

Miettijä

Onko kellään kokemusta Karibian risteilyistä? Onko aikaa tarpeeksi olla maissa? Ja viihtyykö laivalla hyvin eli näkeekö muutakin kuin merta ja laivaa tarpeeksi? Itse en pidä täyteen ahdetuista uimarannoista ja uima-altaista ja näkemistäni kuvista päätellen (ja kertoohan jo matkustajamäärät sen) laivan kannella on ihmisiä kuin muurahaisia muurahaispesässä. Laivat näyttää kuvista hienoilta. Hienompia ainakin kun Ruotsin risteilyllä...

Entä onko joku ollut Meksikossa? Mitä piditte?

5

4297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lissu
    • tottakai!

      Meksikosta on kokemusta, Puerta Vallartasta ja Mazatlanista. Suosittelen erittäin lämpimästi häämatkakohteeksi, varsinkin Puerta Vallartaa. Mielettömän romanttisia "aitoja" ravintoloita, uskomaton maisema (täällä kuvattu useita vanhoja Hollywood-elokuvia) ja tekemistä laidasta laitaan. Jenkkituristeja kylläkin löytyy, mutta heidätkin välttää, kun ei mene ihan Hootersiin syömään! Lentäminen Suomesta hieman hankalaa, Hki-Pariisi-New York-Mexico City-Puerta Vallarta, meillä matkaan meni hieman reilut 50h, kun myöhästyimme jatkolennoilta, mutta odottaminen oli kyllä sen arvoista!

    • risto.r.

      terve!! Lähde ihmeessä risteilemään.olen ollut 3 kertaa karibialla,2 kertaa Kristiina Reginalla välimeri ja Länsi-Afrikan risteilyillä.keväällä 2005 olin Kap Hornin risteilyllä 17 vrk.Valparaiso- Rio.Viimeisin risteily karibialla Havanna - Barbados 2 viikon matkalla käytiin 10 eri maassa.Elämä laivalla ei ole yksitoikkoista vaikka väliin tulee meripäiviä.yleensä laiva on maissa 8-10 tuntia riippuen kohteesta.siinä ajassa saa jo tuntuman kohteeseen.netissä on hyvät sivut www.kreuzfahrtengebot.de sivun ala reunassa on äkkilähdöt samoin Globetrotter.se välittää hyviä ja edullisia matkoja.17.11 lähden Välimerelle ja laiva käy mm. 2 kertaa Libyassa jonne muuten on hankala mennä.Surffaa netissä ja pistä toimeksi,hyvää matkaa t:Risto.R.

    • Janna

      Olimme häämatkalla Itä-Karibian viikon risteilyllä. Tekemistä todellakin laivalla oli, melkeinpä ihan liikaakin, paljon jäi kokematta. Aina mahtui uima-allasalueelle, vaikka vieraita laivalla onkin paljon. Satamissa oltiin yleensä 6-8 tuntia, joten hyvin ehti tutustua paikkoihin. Suositan todellakin risteilyä matkavaihtoehtona!

    • morsian -06

      Olen ollut Bahaman risteilyllä ja se oli ERITTÄIN MAHTAVA KOKEMUS!!! En tiedä mitään niin ihanaa ja kaunista. (tosin.. en ole paljoa matkustellutkaan) Mutta... Risteily kesti 3 pvä, joten ei tullut SIKA kalliiksi. Ja...oltiin Bahaman saarella yksin päivä. Sen ajan sai käyttää miten halusi. Me tehtiin pikkubaattiristeily sit satamasta blue lagoonille ja oli todella upea reissu. Ja aikaa jäi vielä shoppailulle ja iltapäivällä kerkesi sitten vielä laivaan takaisin kapteenin juhlaillalliselle... voih.. niin paljon ihania muistoja!! MENKÄÄ EHDOTTOMASTI!!!!! En tiedä vielä, mihin me suunnntaan häämatkalle, mutta sen sanon että se saa olla todella upea että vetää verrot Bahaman risteilylle. Onhan siellä uima-altaalla porukkaa, mutta mitä se haittaa. Kaikki on siellä ottamassa arskaa ja nauttimassa elmästä, se on vaan kivaa! Ja laivassa on niin pajlon todellakin tekemistä, että ei mekään keretty kaikkea näkemään. Ei ois haitannut, vaikka ois ollut viikonki laivalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5037
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      67
      1920
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      112
      1813
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1680
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1664
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      232
      956
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      911
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      877
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      833
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      792
    Aihe