Miten erottaa maanisdepressiivisen ja kaksisuuntaista mielialahäiriötä sairastavan toisitaan?Mikä ero kyseisillä sairauksilla on? vai ovatko nämä yksi ja sama asia?
miten eroaa maanis.dep ja kaksisuuntainen mielialahäiriö?
6
1560
Vastaukset
- käää
ei mitään molemmat on latva lahoja pitäs lopettaa molemmat saunan takana
- ääää
olet hirveä ihminen..Et tiedä varmaankaan millainen sairaus se on,aivan hirvittävä,en etes sinulle sitä toivois.
- wiley
Hah, tänne on joku huumoriPELLEkin kirjoittanut.
Toivottavasti itse pääset saunan taa.
Sieltä on helpompi roudata raato pois :=)
Tuossa on Suomen tulevaisuus !!! ??? ;) - "
wiley kirjoitti:
Hah, tänne on joku huumoriPELLEkin kirjoittanut.
Toivottavasti itse pääset saunan taa.
Sieltä on helpompi roudata raato pois :=)
Tuossa on Suomen tulevaisuus !!! ??? ;)Kaksisuuntainen ihminen käyttäytyy läheistään/rakastaan (ns.ulkopuolisille ihastuttava ihminen) kohtaan todella narsistisesti käyttäen henkistä väkivaltaa! Ei ota vastuuta vaan sysää vastuun muille! Heittääntyy sairautensa taakse kaikissa asioissa. Osaa hakea sääliä ja ymmärrystä.
Ei lääkkeet & lääkärit paranna/helpota ellei itse tee asialle mitään.
Sairastuin masennukseen kaksisuuntaisen ihmisen kanssa elettyäni. Kuinka usein kuulin olevani luulosairas ym. Kaikki asiat piti todistaa hänelle ja sitten suututtiin kun huomasi olevansa väärässä! Sitten olikin taas 1 hyvä syy häipyä viikoiksi jonnekin!ja minun piti pyytää anteeksi,koskaan anteeksi en kyllä saanut! Minä en ole joka asiassa oikeassa!
Joudun tekemään itseni kanssa lujasti töitä, enkä saa ymmärrystä.
Nyt tämä kaksisuuntainen on löytänyt uuden uhrin eikä mennyt kauaa. Kuinkahan pian totuus paljastuu?
Tämä ei ole mustasukkaisen tilitystä. Kiitän jokaisesta päivästä joka on kauempana siitä ihmisestä. - piparinainen
" kirjoitti:
Kaksisuuntainen ihminen käyttäytyy läheistään/rakastaan (ns.ulkopuolisille ihastuttava ihminen) kohtaan todella narsistisesti käyttäen henkistä väkivaltaa! Ei ota vastuuta vaan sysää vastuun muille! Heittääntyy sairautensa taakse kaikissa asioissa. Osaa hakea sääliä ja ymmärrystä.
Ei lääkkeet & lääkärit paranna/helpota ellei itse tee asialle mitään.
Sairastuin masennukseen kaksisuuntaisen ihmisen kanssa elettyäni. Kuinka usein kuulin olevani luulosairas ym. Kaikki asiat piti todistaa hänelle ja sitten suututtiin kun huomasi olevansa väärässä! Sitten olikin taas 1 hyvä syy häipyä viikoiksi jonnekin!ja minun piti pyytää anteeksi,koskaan anteeksi en kyllä saanut! Minä en ole joka asiassa oikeassa!
Joudun tekemään itseni kanssa lujasti töitä, enkä saa ymmärrystä.
Nyt tämä kaksisuuntainen on löytänyt uuden uhrin eikä mennyt kauaa. Kuinkahan pian totuus paljastuu?
Tämä ei ole mustasukkaisen tilitystä. Kiitän jokaisesta päivästä joka on kauempana siitä ihmisestä.Kaksisuuntaista sairastava ihminen kärsii energiatasojen, tunnetasojen nopeasta vaihtelusta. Narsisti käyttää ihmisuhria hyväksi kaikella tavalla ja niin kauan kuin tämä suostuu olemaan uhrina. SIIS SINULLE HAE APUA JOS OTSASSASI POLTTOMERKKI: HYVÄKSIKÄYTETTÄVÄ.
Toisena päivänä olen täynnä voimaa ja intoa ja suunnitelmia, toisena en jaksa näitä toteuttaa. Sanotaan että taiteilijoiden ja älykkäiden tauti, kun luon uutta olen maniassa, kun olen uupunut tähän, olen masennuksissa, kunnes jälleen pursuan uutta. No, joskus käy niin ettei projekti valmistu lainkaan. Samoin käy myös taviksillakin.
Minulla on lääkitys kunnossa, itsetunto taas kohdallaan, hyvä elämä, osaan rakastaa, sallin myös itseäni rakastettavan, teen työtä.
Ihmisen kolme tärkeitä tarvetta on ETTÄ ON JOKU JOKA RAKASTAA, ON JOKU JOTA RAKASTAA JA ON MIELEKÄSTÄ TYÖTÄ.
Lyhyesti: Tarkista onko sinun elämässäsi nämä asiat kunnossa.
Lääkärit auttavat, ja lääkitys sitten kun se on lääkärin kanssa saatu toimimaan. Oma osuus on tärkeä, on oltava aktiivisesti asialla, koska itse tiedät mikä sinulle sopii, ja lääkäri tietää mitä sitten kokeillaan kun yksi lääke ei sovi.
Tässä sinulle viestinä tiedonmurusia, ja huomasit varmaan että myös sinun läheisellesi. Parisuhteessa rehellisyys on tärkeää. Piparkakun tuoksua sinullekin.
- hullu1970
Kaksisuuntainen mielialahäiriö on vaan "uudempi" nimitys maanis-depressiivisestä sairaudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244666- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483105- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522328
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539