no siinähän koko kysymys tulikin. elikkäs mistä löytyisi lihansyöjäkasvi ja missä hinnoissa pyörii? entäs tietääkö joku hoidosta tarkemmin?
lihansyöjäkasvi?
15
1804
Vastaukset
- löytyy
Täytyy vaan kysellä jos joku kasvattaa. Hoito-ohjeista en osaa sanoa mutta taitaa vaatia tietyt olosuhteet.
- Turusta!
Turun yliopistollisesta puutarhasta joka on Ruissalossa ainakin löytyy! Käytiin aikoinaan siellä niitä pällistelemässä luokkaretkellä.
- tuol
Pick'n'pays on jotain!!! en tie hinnasta meepä kuule kurkkaa!
- liharavintoa!
Mitäs meinaat niille syöttää?
Omat nakkisormes?
XD - kiti
Paratiisin kukka Itä-Porissa Talousmarkkaa vastapäätä. Hinta taisi olla kympinpaikeilla.
Käyttää ravinnoksi esim: pieniä kärpäsiä. - ainakin etelärannikolla
kallioisilla paikoilla, ehkä vielä meren läheisyys vaikuttaa kasvupaikkaan. Kihokki.
- K.V
Kyseistä kasvia on joskus(80-luvun lopulla) löytynyt Luvialta. Vanhalta varalaskupaikalta Pinkjärven läheisyydestä.
- kovin helppo
K.V kirjoitti:
Kyseistä kasvia on joskus(80-luvun lopulla) löytynyt Luvialta. Vanhalta varalaskupaikalta Pinkjärven läheisyydestä.
kotioloissa pitää hengissä. Kokeiltu on.
- Tietoa on:
Lihansyöjäkasvi löytyy Miss Suomi-kilpailuista. Eli: kasvi = Miss Suomi( perintöprinsessat.) Liha = SM-liigan pelaaja = Äo = 0 = Liha. Lihan syöjä (Missi)= Käyttää hyväkseen kunnes lihat on syöty(peliura loppu), jonka jälkeen siirtyy politiikkaan tai nai rikkaan tuntemattoman ilman omaa uraa. Lopputulos: Kasvi jää ja ruskettuu aurinkorannoilla.
- beth
Oman lihiksen saat paratiisi taimitarhasta(impolasta) tai Tampereen Bauhous:ista
- yngves
tunnen yhen kasvinsyöjälihan, naisen, asuu sampolassa.
- joku
tietoa löytyy tuolta
http://www.lihansyojakasvit.net/index.html
sekä täältä
http://www.lihikset.net/index.htm - kärpäsloukku_
Ostin tänään lihansyöjäkasvin sarracenia, torvilehti. Ostin sarracenian Lahden Plantagenistä kärkkäisen vierestä. Koska et kertonut mitä lihansyöjäkasvia haet tässä muutama mitä siellä oli:
Torvilehti, Kärpäsloukku (olen omistanut ennen mutta menehtyi) ja kannukasvi.
Hinnaltaan lihikset ovat erilaisia. Plantagenissä on yleensä kahta kokoa lihiksiä, mutta samaa kasvia. Isommat (enemmän kasvaneet, kuinka vain) maksavat 9e - 15e ja pienemmät noin 5e - 8e. Minun kärpäsloukkuni maksoi 7e ja se oli pieni. Se minkä tänään ostin sarracenia, maksoi 6e.
Hoidosta en ole itse vielä täysin perillä, mutta hoito-ohjeita kärpäsloukulleni ja sarracenialleni hain lihiksien sivuilta.
Toivottavasti sait jotain uutta tietoa! ;)- ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Terrasta ostettu keväällä
- hhhhhhhhh
Plantagenista saa kärpäsloukun kuudella eurolla. Ittelläni on sellainen. Hoito ohjeita löytyy sivulta:www.lihikset.net
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6014718Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?242439HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2652341- 1231659
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1271433Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3411344Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101173- 121045
Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P73906- 99823