eikös minkä tahansa kopio suojatun cd:n saa

ei murra sitä kopio suojausta eli jos soittaa sen ja tallentaa sen kaijuttimiin menevästä virrasta

eli ottaa sen tallennukseen siitä mitä lähtee esim tietokoneen kaijuttimille tarkoitetusta portista silloin tähän suojaukseen ei kajota lainkaan siis tähän suojaus "tiedostoon" tai ohjelmaan tai miksi sitä ylimääräistä suojaus osaa niissä cdllä kutsutaan
4468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

sinä kierrät kopiosuojauksen kaiuttimien kautta=)

Äänestä

Tää "saat kopioida suojatun CD:n jos et murra suojaa" ei voi toimia. Vähän kuin sanoisi "saat syödä ruokaa kunhan ruoka ei mene sisällesi", eli toivoton homma. Kopiosuojattua CD:tä ei siis voi kopioida laillisesti, jos ei itse CD anna sinun kopioida sitä (ja sellaisia CD:itä ei vielä oikeastaan ole).

Äänestä
  • Kopiosuojauksen saa kyllä kiertää,muttei murtaa.Ihan varma en ole,saako/pitääkö se/sen kiertää myötä-vai vastapäivään.Ottakaa,hyvät ihmiset,aivan rauhallisesti.On todellisuudessa aivan sama,mitä kaupasta ostamallasi levyllä teet.Kukaan,toistan:KUKAAN ei koskaan,ikinä,milloinkaan,kuunapäivänä,maailmanlopun uhatessakaan tule sinua/teitä moittimaan tahi rankaisemaan kopiosuojauksen MURTAMISESTA,(painotan sanaa:MURTAMISESTA).Onhan pyöräilykypäränkin käyttö lain mukaan pakollista.Oletko/oletteko saaneet montakin sakkoa sen käyttämättä jättämisestä.

    Äänestä

  • Analoginen kopiointi luultavasti on sallittua myös uuden lain aikana. Olen omin korvin kuullut OPM:n Jukka Liedeksen arvoivan, että ei ole mitään laitonta siinä, jos soittaa suojattua tiedostoa, nappaa analogisen signaalin talteen ja tekee siitä taas tiedoston.

    Tempun voi tehdä hyvin yhdellä tietokoneella: Panee vaikka MediaPlayerin soittamaan suojattua tiedostoa ja samaan aikaan tallentaa signaalin suoraan äänikortista jollain nauhoittavalla ohjelmalla. Toki nauhoituksen voi tehdä myös vaikka CD-soittimen ulostulosta. Suojausta ei silloin ole murrettu, ja vain suojauksen murtaminen on kiellettyä -- ei suojatusta tiedostosta lähtevän teoksen kopiointi.

    Siinä täytyy tietysti nähdä hiukka enemmän vaivaa, ja aikaakin menee koko biisin verran. Eli enää ei voi artistia kusettaa tekemällä hänen teoksestaan silmänräpäyksessä loputtomasti kopiointikelpoisia kopioita.

    Ja piraatit parkuu, että voi kun meidän ihmisoikeuksia näin julmasti loukataan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kopioida kunhan kirjoitti:

ei murra sitä kopio suojausta eli jos soittaa sen ja tallentaa sen kaijuttimiin menevästä virrasta

eli ottaa sen tallennukseen siitä mitä lähtee esim tietokoneen kaijuttimille tarkoitetusta portista silloin tähän suojaukseen ei kajota lainkaan siis tähän suojaus "tiedostoon" tai ohjelmaan tai miksi sitä ylimääräistä suojaus osaa niissä cdllä kutsutaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu