Mietin tossa vaan että laihduttaako oksentaminen?! Vai kerkeekö ruoka imeytymään elimistöön ennen kun tyhjentää vatsansa oksentelemalla..?
Laihduttaako?!
10
5638
Vastaukset
- Vitsivitsi
Ainakin paremmin ku paskantaminen.
- pallero
..oon lihonu bulimian myötä 15kg.. mut voihan se jotaa laihduttaa, en tiedä..
- dfgd
"..oon lihonu bulimian myötä 15kg.. mut voihan se jotaa laihduttaa, en tiedä"
sama.
- matonen
Riippuu ihan siitä, söisitkö ne herkut joka tapauksessa. Jos on tapana ahmia, niin sitten bulimialla voi vähän vähentää sitä lihomista joka muuten seuraisi. Jos taas et ahmi, niin bulimia vain lihottaa.
Esimerkki: olen tässä taas viimeiset kolme päivää syönyt ja oksentanut (vai neljäkö päivää, en pysy laskuissa)ja sitä ennen oksensin satunnaisesti pari viikkoa ja paino on heti noussut kilon. Jos olisin pysynyt normaalissa ruokavaliossa,todennäköisesti paino olisi laskenut kilon kuten dieetilläni yleensä, ja painaisin nyt 2kg vähemmän.
Eli ei, bulimia tuskin sinua laihduttaa. Enkä suosittele kokeilemaan! - katherine
en mä oo muutakun lihonnu, tai no mä oonki huono bulimikko koska enimmäkseen vaan ahmin ja en jaksa oksentaa tai en saa ku ihan vähän ulos ja seki on vaikeeta.. ehkä tää on siirtymässä BED:ks... ei vittu ku hävettää!! niin säälittävää ku en voi paastota, hirveitä ahmimiskohtauksii joka päivä ja päätän ennen ku alan ahmii et nyt varmasti oksennan kaiken pois muttei niin oo käyny ja paino vaa nousee, eilen päätin et nyt alko paasto ja et ahmin eilen viimesen kerran nii ei, äsken vedin 110g ranskalaisii ja rasva oikeen tihku.. mä en jaksa enää olla näin lihava ja teen itsarin kohta.. mitat on 166/54 eli todella kriittisen lihava oon jo 15 vuotiaaks tytöks jolta vaaditaan vaikka mitä.. en kestä olla tälläne! mä tarviin jonku vartijan joka kattoo etten pistäis kurkusta alas kahtee viikkoo muutaku vettä! oksentaminen on kyllä huono ja ei laihduttava vaihtoehto, iho huononee, henki haisee, hampaat syöpyy ja kurkku tulee kipeeks.. ei mitää hyötyy mutta se olo minkä ahminnasta saa ja se syömisen ihanuus on jotain niin!!!!!! ei pystyis millää lopettaa.. säälittävää, pystyn vetää 2 pizzerian normaali pizzaa kerralla ja perään 350g suklaata enkä edes välttämättä oksenna, joten miettikää miten paino siinä nousee!!
- tarvitsen apua:(
Ite oon laihtunu 10kg, mut mun bulimia ei oikein oo bulimia, sillä syön normaalisti ja oksennan silti kaiken pois. En suosittele, en pysty lopettaan, olo on hirveä, kurkku kipeä, kunto huononee, tulee turvotusta, paha olo, vihaan itteäni ja vaikka laihdun en näytä yhtään paremmalta. Päinvastoin...!
Tarvitsen apua, mutten uskalla kertoa ogelmastani kenellekään:(- Haluan laihtua
Millä tavoilla oksennat? Ja haluan itsekin laihtua, mitat 153cm/45kg ja olen mielestäni liian läski, reidet vaan löllyy. Jos oksentaminen oikeasti auttaa, pitäisikö minunkin alottaa? En ole urheilullinen ja teen mitä vaan laihduttaakseni.
- back to bulimia
Laihdun reippaasti yli parikymmentä kiloa. Tietysti mukana oli myös "paastopäivät" (vitamiiniporetta vaan) pari päivää, sitten ahmintakohtaus, äkkiä oksennus -> sitten taas paastoa.
Eli varmaan yhdistelmänä siis tuo näännytys ja oksentaminen
Mutta laihduin kyllä yli 20 kiloa. - back to bulimia
Itse asiassa nyt kun mietin kolme vuotta takaperin niin multa oli lähtenyt silloin lähemmäs 30 kg pois. Ajattelin tulla korjaamaan lausuntoani :D
- fjrgyedufg
no mä ainakin laihduin 22kg, 75 kilosta 53 kiloon. Nyt tosin taas lihonut 60 kiloon kun mahdollisuuksia oksentaa huomaamattomasti ei enää ole :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1024772Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493232Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852969- 811727
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411500450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1071322- 161039
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj106981Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah29973Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40971