Ystävyys

yksinäinen kirjoittaja

Tämä ei ole oikeastaan tarina mutta kertoo hiukan ystävyydestä ja sen vaaroista. Kertokaa mitä piditte :

Joskus elämässä tapahtuu jotain, jotain minkä haluaisit jakaa hyvän ystävän kanssa. Sellaisen ystävän, joka jakaisi tuon ilon tai surun kanssasi. Hän kuuntelisi ja pitäisi asian omassa sydämmessään ja mielessään, ajattelisi asiaa kuin sinä. Ei ajattelisi asiaa hyödykseen vahingon ilokseen tai miksikään muuksikaan. Vaan olisi ystävä, joka kuuntelisi sinua.
Sitten kun jotain sellaista ihanaa, kaunista, odottamatonta, hirveää, kauheaa, asiaa jota kenellekkään ei pitäisi tapahtua... Tapahtuu.. Ja haluaisit jakaa sen hyvän ystäväsi kanssa rupeat miettimaan.. kuka on se ystävä jolle voit kertoa. Kuka on sinun tosi ystäväsi..
Karmea totuus siintyy silmiesi eteen.. Maailma mustuu.. Sinulla ei ole KETÄÄN jolle kertoa..
Kätesi kostuvat ja puristuvat nyrkkiin. Kyynel vierähtää poskellesi ja kuiskaat hiljaisuudessa "Ei ketään... Minulla ei ole ketään" Sydämmesi särkyy.. Olet yksin.. Kukaan ei ole sinun tosi ystäväsi.. Kuulet kuiskauksen korvassasi joka saa veresi hyytymään.. "sinulla ei ole ystäviä.. he ovat vain kavereitasi" "OLET YKSIN"

3

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Urpander-

      Tuo on todella koskettavaa tekstiä. Ja hyvää muutenkin. Mutta tuo sanoma.. Ei kai tuo kerro omasta elämästäsi? Noin ei soisi käyvän kenellekään. Teksti pisti ajattelemaan. Oli mukava lukea se, vaikka se onkin hiukan.. 'surullinen'.

      • yksinäinen...

        Tuo teksti on surullinen. Se kertoo tavallaan minun elämästäni vaikka se ei oikein reilulta tunnukkaan.. Niin kenellekkään ei pitäisi käydä niin.. Se ei tunnu mitenkään kivalta.. Se tunne... Kun tajuat että ei ole ketään.. Se on hirveää.. Muutakaan en osaa sanoa. Haluan vain tuolla sanoa että välittäkää ystävistänne.. Älkää hyljätkö heitä niinkuin minut on hyljätty.. !!


      • yksinäinen kirjoittaja

        Tuo teksti on surullinen. Se kertoo tavallaan minun elämästäni vaikka se ei oikein reilulta tunnukkaan.. Niin kenellekkään ei pitäisi käydä niin.. Se ei tunnu mitenkään kivalta.. Se tunne... Kun tajuat että ei ole ketään.. Se on hirveää.. Muutakaan en osaa sanoa. Haluan vain tuolla sanoa että välittäkää ystävistänne.. Älkää hyljätkö heitä niinkuin minut on hyljätty.. !!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      28
      2420
    2. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      60
      2292
    3. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      77
      2078
    4. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      68
      1814
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1727
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      83
      1638
    7. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      132
      1585
    8. Pyyntö Teelle

      Voisitko nyt vaan ystävällisesti laittaa viestin?
      Ikävä
      105
      1272
    9. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      4
      1182
    10. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      8
      1146
    Aihe