Kysyisin sellaista asiaa, onko lahjamunasolun hedelmöittäminen Suomessa lainmukaista? Olen saanut sen käsityksen, että on. Asumme siis työn vuoksi ulkomailla maassa, jossa sellainen hoitomuoto ei ole sallittua. Niinpä olen mietiskellyt hoitoja Suomessa. Toinen kysymykseni on, etten varmaankaan pääse mihinkään jonoon Suomessa, kun munasolun luovuttajia on tunnetusti vähän, niin olisiko eettisesti arveluttavaa käyttää hyvän ystävän lahjoittamaa munasolua? Olen keskustellut tästä ystäväni kanssa.
Kertokaa mielipiteitänne, kun tää lahjamunasolu-juttu taitais olla viimeinen mahdollisuus, ennen adoptiojonoon siirtymistä.
Kertokaa mielipiteitänne, kun tää lahjamunasolu-juttu taitais olla viimeinen mahdollisuus, ennen adoptiojonoon siirtymistä.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Suomessa on tietääkseni aika yleistä, että munasolun lahjoittaja on sukulainen esim. sisko tai läheinen ystävä. Ainakin julkisella puolella se menee useimmiten niin, koska siellä ei käytännössä taida olla lahjamunasoluja liikoja tarjolla.