Mites on, mulla on ollut tähän asti käsitys, että kompostiin ei saa pistää tuhkaa - pysäyttää ehkä koko komp. tapahtuman. Ostin Lidlistä kompostorin ja sen ohjeissa luetellaan kompostoitavissa jätteissä myös puutuhka!!? Jos on niin että voi pistää, niin kuinka varovainen pitää olla - meillä tuhkaa tulee ahkerasta takan käytöstä paljon.
Tuhkaa kompostiin?
Kompostoija
53294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Puutuhka H2O = lipeää. Eli näin on minulle viisaammat kertoneet.
-En tiedä pitääkö paikkansa, mutta jäähtyneiden nokisten takanluukkujen puhdistus onnistuu ihan loistavasti talouspaperilla & vedellä. Että varmaankin siinä jonkinasteisesta kemiallisesta reaktiosta on kyse?
Tuhkalipeää, kaliumkarbonaatin vesiliuosta. Emäksistä.
laittaa suoraan kasveille.
Kompostin toimintaa se haittaa, kuten jo tiesitkin.
Puuntuhka on melko tiukkaa kamaa. Suositus on ämpärillinen/a/joka 5. vuosi. Ollaan kyllä joka kevät kylvetty tuhkat pitkin pihaa, eikä mitään ole kuollut, mutta ei taida olla hyväksi kaataa sitä ämpäriä yhteen puskaan kerralla. Kompostiin siis ei ainakaan.
kompostiin, on minunkin käsitykseni asiasta. Levitä se puille ja pensaille, paitsi kalkinkarttajille (esim. alppiruusu, hortensiat, havut).