juurrutushormoni

Filbert

Tietääkö kukaan, mistä tavallinen ei-ammattilainen voisi ostaa juurrutushormonia pistokkaille? Kävin parissa suuressa puutarhaliikkeessä Turussa, eikä ollut heidän valikoimissaan. Toisessa neuvottiin erääseen pieneen sivukadun myymälään, jonka nimi viittaa hamppuun ja jonka pienessä näyteikkunassa oli rastafarin pipo ja kaunis kuva cannabis sativan lehdestä... enpä tohtinut käydä sisällä kysymässä.
Olisiko siis jokin paikka, mistä keski-ikäinen rouvashenkilökin kehtaisi juurrutushormonia ihan sovinnaisten huone- ja puutarhakasvien pistokkaille hankkia? Ruotsalaisilla puutarhaharrastajien nettisivuilla hormonijauheen tehoa juurtumisen nopeuttajana kovasti kehutaan.

7

8019

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esim.
      • Filbert

        kiitos tiedosta!


    • Ari

      Viherpeukusta (http://viherpeukku.com/catalog/) saa clonexia joka on itselläni toiminut hyvin. Aine on geelinä joten sitä on todella helppo annostellakin.
      Juurrutushormonien myynti on melkein kaikissa kaupoissa lopetettu koska nuo, "oikeat" juurrutushormonit ovat niin vahvaa tavaraa. Aiheuttavat siis ihmisille terveysriskejä jos niitä ei käsitellä tarpeellisin suojavarustein.

      Ja miksei "hamppu"kaupasta sitä kehtaisi käydä ostamassa? Omat kokemukseni ainakin ovat positiivisa, ihmiset siellä mukavia ja rentoja, näin ainakin viherpeukussa.

    • kotifarmari

      Hei,
      Juurrutushormonista en tiedä, mutta kokeile pätkiä pajua ämpäriin aimo kasa ja anna liota sen siellä vedessä useampi päivä. kun tällä vedellä kastelee kasvia pitäisi juurten kasvaa hienosti eli pajun juurtumis ominaisuudet seuraavat pajuveden mukana.

      • Gargamel1

        Kuullostaa mielenkiintoiselta tavalta juurruttaa pistokkaita, merileväuutehan on toinen mikä vopi edistää juurten kasvua.


    • gargamel1

      Neudofix vaikkapa netanttilasta (8-9e), pitäisi olla aika hyvä vaikka ei oo ihan parhaasta päästä

    • Anonyymi

      Älä herranjestas vaan poikkea mihinkään erilaiseen mihin olet elämässäsi tottunut. Plisit tosiaan voinut saada jopa apua sieltä ja maailmankuvasi olisi saattanut romahtaa, herran jestas. Mitäs jos joku tuttava olisi sinut huomannut tohtineen käydä moisessa hampuusikeskittymässä? Olisi siinä ollut julkisivun paikkaamista kuin Hyacint Bukéella konsanaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      907
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      647
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      572
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      553
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      518
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      513
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      75
      457
    9. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      436
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      435
    Aihe