Ylinopeus, paljon sakkoja?

-------------

Meneekö kortti (jos niin kuinka pitkäs aikaa) ja kuinka paljon sakkoja, jos 60km/h alueella tasan 100km/h?

Poliisin sivut ei kerro, sakkolaskuri kun rajoittuu max 25km/h ylitykseen.

4

1300

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • senkka

      Kortti menee, sakkojen määrä riippuu tulostasi.

      • -------------

        Mutta oliskos tietoa kauas aikaa?
        Ja monta päiväsakkoa tulee tai mitä lie, jotta vois laskea paljonkos suunitteeln tulee?

        Ton päiväsakon suuruuden osaan laskea poliisien sakkolaskurin avulla.

        Luulis että jossain olis taulukko mistä näkis nämä asiat, mutta ei. Eikös ylityksestä tule kaikille sama rangaistus, joten taulukko ei olisi vaikea tehdä?


      • olla niin,
        ------------- kirjoitti:

        Mutta oliskos tietoa kauas aikaa?
        Ja monta päiväsakkoa tulee tai mitä lie, jotta vois laskea paljonkos suunitteeln tulee?

        Ton päiväsakon suuruuden osaan laskea poliisien sakkolaskurin avulla.

        Luulis että jossain olis taulukko mistä näkis nämä asiat, mutta ei. Eikös ylityksestä tule kaikille sama rangaistus, joten taulukko ei olisi vaikea tehdä?

        että asiaa ei ratkaisekaan syyttäjä rangaistusmääräysmenettelyllä, vaan menee käräjäoikeuteen liikenneturvallisuuden vaarantamisena.


      • vakava piittaamattomuus
        olla niin, kirjoitti:

        että asiaa ei ratkaisekaan syyttäjä rangaistusmääräysmenettelyllä, vaan menee käräjäoikeuteen liikenneturvallisuuden vaarantamisena.

        ja sakot tien päällä( en nyt ulkoa muista mitä 40km/h ylitys tuo päiväsakkoja). Kortti pois ja hallinollisella päätöksellä kotipaikkakunnan poliisin ajokortti asioista vastaava komisario päättää ajokiellon lopullisen pituuden. Törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen vaaditaan 50 ylitys, jos puhutaan pelkästä ylinopeudesta. Mutta rajathan ovat häilyviä, olosuhteet ja asianhaarat (muu liikenne ym.) vaikuttavat asiaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2087
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1737
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1426
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1219
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1209
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1055
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      966
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      965
    Aihe