Rivitalohuoneistossamme on vesikiertoinen lämpöpatteri. Patteri pitää öisin huomattavan kovaa "pauketta" läpi yön. Ääni ei ole mikään huomaamaton ja häiritsee yöunia, koska kyseinen
lämpöpatteri on juuri makuuhuoneessamme.
Onko patterissa joku vika, jonka voisi korjata vai pitäisikö vaihtaa uusi patteri?
Vesikiertoinen lämpöpatteri
Huonosti nukkunut
2
921
Vastaukset
- uuteen ?
????!!!!
- lauri47
Patterin naksumiset tulee tavallisesti lämpölaajeneman aiheuttamista liikkeitä joko kannatimista tai putkistosta. Patteriin kertyy myös sakkakertymiä, varsinkin vanhemmissa taloissa joissa on asennettu äänenvaimentimiksi kumiletkut, jotka hapettavat vettä ja aiheuttavat pientä ruostumista.
Alaputkessa oleva säätötulppa myös tukkeentuu, joka voidaan puhdistaa kuten patterikin. Termostaattiventtiili toimii kiinni/auki periaatteella noin 10 kertaa tunnissa ja jos tulovesi on liian kuumaa naksuminen on mahdollista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762005Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361706Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81345Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241164Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591161Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60940
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57926