lehtien poisvienti - ryöstöäkö

pena.

Näin syksyllä yksi jos toinenkin haravoi puiden lehtiä ja vie niitä, kuka minnekin.

Luonnossa taas lehdet jäävät paikalleen ja ovat ravintona seuraavana kesänä puille ja pensaille ja mikseivät muillekin maassa kasvaville.

Eikö lehtien kerääminen ja poiskuljetus ole luonnon ryöstämistä kyseisellä paikalla? Tietenkinhän lehdet ovat ravintona taas siellä, minne ne viedään.

Haravoiko ekologisesti ajatteleva ihminen lehdet ja viekö hän ne pois?

5

1145

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dern

      Ihminenhän korvaa "ryöstettyjen lehtien" ravinnon kalleilla kemikaaleilla, eli sinänsähän se ei ole ryöstämistä, paitsi jos asiaa haluaa tutkiskella kauaskantoisemmin. Tarkoitan sitä että näiden kemiallisten valmisteiden valmistusprosessi sitten taas rasittaa kyllä ympäristöämme kohtuuttomasti jolloin niitä käyttämällä tukee toisaalta luonnon tasapainon järkkymistä.
      Ekologinenkin ihminen taitaa olla sopeutunut yhteikuntamme nk. ihanteisiin , yhtenä niistä siisteyskäsitteemme. Taitaa olla harvassa ihminen joka jättää kotipihansa haravoimatta ja selittelee sitten naapureille pihansa epäsiisteyden edustavan ekologista katsontakantaa :)

    • puistopuutarhuri

      Haravoin lehdet nurmikolta puiden ja pensaiden juurelle. Teen sen kuitenkin vähän "huolimattomasti" niin että kariketta jää myös nurtsille.
      Heinäthän ovat arokasveja, eivätkä siis luontaisilla kasvupaikoillakaan joudu paksun lehtikerroksen alle syksyisin. Keinolannoitteita en juuri käytä.

      • Tarhuri vain

        Paksut kerrokset kannattaa harvoida pois. Liian siisti ei tosiaan tarvitse olla.
        Voit myös murskata lehdet ruohonleikkurilla jos kerros ei tule liian paksuksi.


    • putahurhuri

      Minusta lehtiä voisi jättää nurmikkoon muodostamaan lisää humusta. Joskus aikaisemmin kehoitettiin kovasti putsaamaan kaikki pois nurmikosta, muka jonkun homejutun takia, kun lehdet eivät maadu kunnolla. Sitten taas on sanottu, että humusta pitää tulla vuosittain maahan, niin että on turhaa haravoida kaikki pois, koska pudonneet lehdet antavat ravinteita ja muuttuvat mullaksi.
      Loppujen lopuksi olen tehnyt kompromissin ja haravoinut ensim. myrskyjen jälkeen pudonneet lehdet, mutta loput ovat sitten saaneet jäädä. Nurmikko on lehtien vallassa, mutta kyllä se sieltä pilkottaa ja saa ilmaa.

    • annabelle

      minä tein niin että jätin talveksi lehdet maahan ja annoin niiden maatua rauhassa.Se on tämä yletön siisteys intoilu tehnyt vahinkoa luonnon järjestykselle.Mutta jos puhtia ja intoa riittää niin voihan ne kompostoida ensin ja levittää sitten keväällä multaa maahan...kuka viitsii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      60
      1049
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1024
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      882
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      60
      810
    5. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      795
    7. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      689
    8. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      52
      664
    10. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      14
      625
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      83
      586
    14. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      575
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      573
    17. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      570
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      568
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      527
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      9
      523
    Aihe