Mersumiehet hoi, tuli tossa kaffepöydässä puheeksi että jossain vanhassa (60-70 lukua?) Mersussa olisi ollut lämmitetty lattia ja ihan sarjatuotantoautossa. Muistaakos joku pitääkös paikkaansa moinen muistelma, ja miten se toimi, siis vesikierto, pakokaasu vai mikä??
Lattialämmitys?
Timo
5653
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hänhän on jo silloin kaupitellut Mersuja sadoittain. Kyllä hän varmaan vastaa pikimmiten...
Goldie on parhaillaan tutustumassa Hyvinkään kaatopaikan maastoon ja tekemässä tussilla merkintöjä liikennemerkkien takapuolille.
...moista ole kuullut! Enkä usko että lattialämmitystä missään autossa olisi ollutkaan. Toisaalta mikään ei ole mahdotonta, hyvin voisi kuvitella W100:ssa eli 600-mallissa moisen olevan, saihan ko. autoon vinyylilevysoittimen lisäksi sähköisen parranajokoneen kyynärnojaan lisävarusteeksi:-).
Muuten vaihtoehdot käyvät vähiin.
Esim. lämmityselementtejä on mahdollista asentaa Suomessa sisustettaviin pikkubusseihin. Samoin niitä voi laittaa kattoon ja seiniin.
..mutta uskoakseni kyseessä oli henkilöauto, ja tehdasvarusteinen. Ei mutta hyvä pointti.