Kuullostaa tutulta

Valvokaa

Oma kultainen vasikka, Jumala joka ei ole kenellekkään uhkana. Antaa loputtomasti synnit anteeksi, eikä vaadi mitään. Siunaa rakastaa ja lohduttaa. Voidaan ottaa käyttöön silloin kun itse haluaa.

Ei ole ihme jos tällainen oma Jumala on houkuttelevampi, kukapa ei haluaisi tällaista automaattia joka korjaa vahingon kun p.. on housuissa.

Se Jeesus joka käskee leikkaamaan pahentavan ruumiinjäsenen irti, tai repimään pahentavan silmän pois, koetaan liian ankarana, ja vanhanaikaisena. Sillä nykymaailma on oppinut paljon suvaitsevaisemmaksi.

Ainakin kultaisen vasikan ympärillä riittää anteeksi saamista, sillä se ei pysty antamaan voimaa elämään oikein.

Pyhähenki pystyy antamaan voiman, mutta se myös vaatii puhtautta. "Valvokaa"

2

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suomi toinen kotimainen

      Kuullottaminen on joku puunkäsittelyn termi, sen tiedän. Mutta kuullostaminen???

      • el-kirahwi

        Muistelen kuulleeni joskus ainakin jonkun vähän samanlaisen sanan sipulien yhteydessä, joten ehkäpä sipuleja voidaan kuullostaa. Netistä löysin tällaisen väitetyn esimerkin sanan 'kuullostaa' oikeasta käytöstä: "l-sanan ylimääräisestä käytöstä tulisi kuullostaa helvetin tulessa". ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      110
      7582
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      106
      5286
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3526
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      29
      3517
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2564
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1886
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      356
      1530
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1521
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1366
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      62
      1364
    Aihe