hieman edelliseen keskusteluun viitaten sekä lisäten.
miten on jos isä,joka ei ole lasten huoltaja,jättää maksamatta elarit,ja äiti saa kunnalta minimi elatusmaksut.
isä ollut usean vuoden työtön,minkä perusteella ei ole maksanut niitä,voiko hän hakea "armahdusta" niihin?
kuulin että näin voi olla,pitääkö paikkansa siis että niitä ei tulla perimään ikinä häneltä?
elareiden perinnästä
6
613
Vastaukset
- armahdusta
voi hakea työttömyysajoilta. Paperihässäkkä melkoinen.
- .................
Kun esikoinen syntyi, nykyinen mieheni opiskeli toisella paikkakunnalla, ja kitkutteli opintorahalla. Kunta maksoi minulle silloin sen minimin, ja vuoden lopussa mieheni anoi perimättäjättämistä. Ei ollut mikään vaikea, hakemukseen liitteeksi vain opiskelutodistus, ja päätös tehtiin samana päivänä. Kuitenkin kunta perii kaiken ylimääräisen tulon, kuten veronpalautukset suoraan itselleen.
- se työkkärirahan
lapskorotus menee kunnalle mut muuten saa armahduksen helposti ja nykyäänhän vanhat elaritkin jo vanhenee viides vuodessa
- mutta mutta
jatkossa kuin saa veronpalautuksia niin kaupunki perii ne pois niin kauan kunnes on maksanut takaisin sen anteeksiannetun summan.
- veroprosenttiasi
niin saat mätkyjä joka vuosi, pistä vaikka sukan varteen odottamaan se ylimääräinen verottamaton osuus, niin eipä tarvi antaa pois veronpalautuksia!
- riippuuko paikkakunnasta?
Meillä meni nimittäin mieheltä veronpalautukset ainoastaan sinä vuonna, kun anoi perimättäjättämistä, ei vuosia eteenpäin. Ulosmitattu summakin oli ihan älyttömän pieni, ei montaa kymppiä. Onko tilanne sitten nyt muuttunut, vai riippuko se anteeksiantajasta eli maksajakunnasta???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762115Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361744Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101461Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2331240Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu601223Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161067Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv59980- 60973
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja102670